Trnava - začných projektov SAD i vodární a kanalizácií a získať aspoň 34 % podiel na akciách. Ziskom balíka akcií v SAD by mohol kontrolovať hospodárenie a financovanie dopravy a využitie dotácií, ktoré do akciovej spoločnosti budú plynúť práve z krajskej samosprávy. Do privatizácie kanalizácií a vodární nechce vstupovať na úkor ZMOS-u, ale ponúka spoluprácu.
„Dôležité pre naše zámery je, či bude vláda ochotná prijať zákon, aby sme ako vyšší stupeň samosprávy mali možnosť vstúpiť do privatizačných projektov, aby sme mali podiel aj na privatizácii regionálnych podnikateľských subjektov, ktoré majú dopad na hospodársky a sociálny rozvoj kraja, lebo zaň nesieme zodpovednosť,“ informoval nás predseda TSK Peter Tomeček. „Podľa mojich informácií už vláda SR rozhodla o kupujúcich 49 % podielu SAD. Privatizácia SAD je teraz aktuálna preto, lebo financovanie a dotácie do SAD idú cez samosprávny kraj. V tomto prípade budeme žiadať, aby určitá časť z 51 % podielu akcií prešla pod samosprávny kraj, aby sme cez kontrolné orgány týchto spoločností vedeli o hospodárení a financovaní dopravy a mohli vykonávať kontrolu použitia dotácií.“
Ak sa majetok vodární a kanalizácií prevedie na mestá a obce, v Trnavskom kraji, ktorý má približne 280 obcí, vznikne 280 akcionárov. Keďže každý starosta a primátor má záujem o zveľadenie svojej obce a chce, aby kanalizácia a voda boli v dobrom stave, Peter Tomeček nepredpokladá, že by sa 280 akcionárov dohodlo na riešení rozvoja vodární a kanalizácie, pretože je to regionálny problém. „Do privatizácie vodární a kanalizácií nechceme vstupovať na úkor miest, obcí i ZMOS-u. Myslím si, že by sme sa s nimi vedeli dohodnúť na spoločnom riešení, pretože ako krajská samospráva máme na starosti regionálny rozvoj. Taktiež by sme chceli vstúpiť do rokovania s ministerstvom privatizácie SR ohľadom ďalších spoločností, ktorých činnosť súvisí so zabezpečením rozvodu jednotlivých médií energií. Mohli by sme tak obyvateľom kraja zabezpečiť kontrolu vývoja cien a použitia investícií do týchto lineárnych sietí. Bolo by dobré, keby vláda SR deklarovala vyšším územným celkom možnosť vstupu do takýchto spoločností, ako je to v každej krajine Európskej únie. Podnikať nám umožňuje aj zákon o vyšších územných celkoch, tak prečo nevyužiť priamu možnosť, než zakladať paralelné organizácie. Umožniť nám to však môže iba štát.“
- gak -