i, resocializačné stredisko Bethesda, Združenie abstinentov Slovenska (ZAS), dobrovoľníci z miestnych základných škôl sa minulý štvrtok 5. septembra podpísali pod preventívno - výchovný Národný deň abstinentov Slovenska.
„Rozhodli sme sa toto podujatie urobiť v Seredi, lebo tunajší dom kultúry je náš kolektívny člen a aj minulý rok organizoval Národný deň abstinentov pre Sereď. Jeho pracovníci veľmi dobre pracujú. Keď to zoberieme tak, že Sereď je zaplavená drogami, tak akciu robíme pod sloganom - aj pekle sa dajú robiť dobré skutky,“ zdôvodnil predseda dobrovoľníckeho Združenia abstinentov Slovenska Pavol Podmajerský.
Celodenný program v kultúrnom dome zahŕňal besedy a prednášky v klubovniach, výstavu žiackych prác detí základných škôl i resocializačného strediska, koncert kapiel Mobydic a Melódia, slávnostnú akadémiu s oceňovaním jedenástich najaktívnejších jednotlivcov pracujúcich v oblasti protidrogovej osvety. Vystúpili na nej speváčky Natália Rigová a Nika Krajčovičová, mažoretky S-klubu, klienti strediska Bethesda, skupiny Mobydic a Melódia, folklórny súbor Prvosienka a končil sa posedením pri hudbe.
„Takéto prednášky a besedy robievame v školách. Dnes sú výnimočné tým, že besedovať prišli starší klienti nášho zariadenia. Mladí ľudia sú mnohokrát znechutení s rôznych teórií a strašení o drogách a má to opačný účinok, že rastie ich zvedavosť. Ale autentická výpoveď toho, kto prešiel drogovou závislosťou, dáva jasnejší obraz a mnohokrát účastníci po besede vyhlásia, že síce mali úmysel drogu vyskúšať, ale po tom, čo počuli, to neurobia v žiadnom prípade. Táto prevencia má veľmi dobré výsledky, môže ochrániť ľudí skôr, ako sa dostanú do problémov,“ povedal nám pred miestnosťou, kde klienti resocializačného strediska Bethesda diskutovali s mladými ľuďmi, jeho riaditeľ Jiří Koriťák. Stredisko celosvetového kresťanského amerického programu Teen Challenge, existujúceho už 49 rokov, začalo pracovať v Seredi od roku 1996 pre dievčatá, o rok, pre veľký záujem, aj pre chlapcov. O účinnosti jednoročných programov svedčí, že 86 - 92 percent tých, ktorí ním prejdú, sa k droge nevráti. Avšak okolo 40 percent klientov po niekoľkých týždňoch program vzdá, nedokončí ho. Pre klientov majú celkove 14 miest.
V druhej klubovni hovorili o svojom páde a návrate do života preliečení alkoholici zo Združenia abstinentov Slovenska.
Seredské deti pripravili k podujatiu aj krásny plagát. Ich práce na tému Aj keď je okolo nás veľa zlého, dá sa urobiť dobrý skutok, bolo možné obdivovať na výstave vo výstavných priestoroch DK až do nedeľného popoludnia.
„Nebolo ľahké pripraviť takého podujatie, ale spoločne, vďaka mnohým dobrovoľníkom a pomocníkom, sa nám to podarilo. Veľký záujem bol o besedy, vydarila sa nám výstava, dopoludnia hodinu vysielal priamo z podujatia Slovenský rozhlas v relácii Kontakty. Medzi ocenenými bolo aj Mesto Sereď. Som presvedčená, že sa viac oplatí dať do osvetovej práce tisíc korún v predstihu, ako desaťtisíce ma liečenie závislých detí, ktoré sa nie vždy podarí vrátiť do plnohodnotného života,“ povedala nám hlavná organizátorka podujatia, vedúca výchovno-vzdelávacieho oddelenia DK v Seredi Kveta Žigová. Nezabudla pripomenúť, že každý účastník podujatia dostal na pamiatku malé keramické červené srdiečko, symbol ZAS.
- pe -