Trnavskí študenti čakajú na nový internát, ktorý je pred dokončením
ého roka býva ubytovanie vysokoškolákov a ceny za ubytovanie. Problém ubytovania neobchádza ani trnavské vysoké školy. Aké možnosti majú ich študenti?
Univerzita sv. Cyrila a Metoda má k dispozícii deväť ubytovacích kapacít, v ktorých je spolu 607 lôžok. Podmienkou pre ich získanie je vzdialenosť bydliska 120 km od Trnavy, ale zavážiť môžu aj zdravotné a sociálne dôvody.
„Za ubytovanie sa u nás platí od 250 do 1500 Sk. Najlacnejší je internát Obchodnej akadémie v Seredi, priamo v budove univerzity platia študenti 710 Sk. Najžiadanejšie je ubytovanie vo VÚJE, ktoré stojí 1100 Sk a najdrahšie sú lôžka v ubytovni ŽOS. Okrem toho ubytovávame študentov v Špačinciach, v ubytovni Domov, v Nukleóne i v Piešťanoch,“ informovala nás Edita Kuchtová z UCM. Univerzita, ktorá zatiaľ poplatky za ubytovanie nezvýšila, má tento rok okolo 3 tisíc študentov, z nich približne polovica má záujem bývať v internáte.
O nič lepšia nie je situácia na Trnavskej univerzite, kde je vo všetkých formách štúdia do 4 tisíc študentov. Na ubytovanie je k dispozícii 451 miest, teda o jedenásť menej ako vlani. V internáte v Jaslovských Bohuniciach je 228 miest, v SOU stavebnom 150 miest a zvyšné sú vo ubytovaniach VÚJE a ŽOS. Podľa informácie Zuzany Zvolenskej z pedagogického oddelenia rektorátu Trnavskej univerzity, mesačný poplatok za internát sa pohybuje v rozpätí od 800 do 1500 Sk, pričom štátny príspevok pre všetkých vysokoškolákov na Slovensku predstavuje 200 Sk.
Relatívne najlepšie sú na tom študenti MTF Slovenskej technickej univerzity, bývajúci v Študentskom domove Miloša Uhra. Tento internát má 780 miest v dvoj- a trojlôžkových izbách, za ktoré sa platí po poslednom zvyšovaní pred dvoma rokmi v priemere 800 Sk. Za oprávnenú sa pokladá žiadosť o ubytovanie, ak žiadateľ má trvalé bydlisko minimálne 60 km od Trnavy. Študenti, ktorí bodovým systémom vyberajú adeptov na ubytovanie, rozhodli, že najväčší vplyv na jeho získanie má prospech študenta. Vybraných študentov schvaľuje senát vysokej školy. MTF STU má v súčasnosti neubytovaných približne 200 žiadateľov.
„Pri poslednom razantnom zvýšení cien za ubytovanie som predpokladal, že sa zmení vzťah študentov k prostrediu, v ktorom bývajú. Mýlil som sa. Situácia sa vôbec nezlepšila. Napríklad počas nedávnych prázdnin sme zistili, že nových dvanásť dvier v spoločných priestoroch je rozbitých. Neustále sa nevieme vyrovnať s problémom preťažovania výťahu. Netvrdím, že všetci študenti sú takí, napriek tomu vznikajúce škody nie sú finančne zanedbateľné a znemožňujú nám vkladať prostriedky napríklad do potrebného maľovania,“ doplnil informáciu o bývaní v ŠD M. Uhra jeho riaditeľ PaedDr. Rudolf Rehák, PhD. Zdôraznil, že 500 ubytovacích miest v novobudovanom vysokoškolskom internáte, ktorý zatiaľ nie je dokončený pre nedostatok finančných prostriedkov, výrazne zlepší situáciu na území mesta.
- pe -