Za múrmi zariadení sociálnej starostlivosti sa skrýva temný stredovek
y kraj (TSK) aj kompetencie týkajúce sa sociálnej starostlivosti a s nimi aj dvadsať zariadení, v ktorých sú umiestnení mentálne a inak postihnutí občania, slobodné matky s deťmi, bezdomovci a tri z nich slúžia ako zariadenia pestúnskej starostlivosti. Zariadení pre mentálne, psychicky a kombinovanými diagnózami postihnutých občanov je pätnásť a polovica z nich sídli v historických budovách, ktoré nespĺňajú psychohygienické kritériá. Počas preberania majetku od štátnej správy pracovníčky odboru sociálnej pomoci TSK zistili, že sú vo vážnom havarijnom stave a na ich rekonštrukciu treba minimálne 90 miliónov korún.
„Najväčšie problémy nám vznikli v Domoch sociálnej starostlivosti v Báči a Vrakuni, ktoré sídlia v kaštieľoch z prelomu 18. a 19. storočia. Tie boli v rámci reštitúcií vrátené pôvodným vlastníkom,“ informovala nás Ing. Blažena Flamíková, riaditeľka odboru sociálnej pomoci TSK. „V Báči je síce zariadenie umiestnené v budove, ktorá je majetkom TSK, ale stojí na pozemku rodiny Schwartzových. Domov doposiaľ využíval aj priľahlé plochy okolo budovy, avšak majiteľ nás z nich vytláča a netají sa tým, že do areálu kaštieľa už nikoho nevpustí. Je nemysliteľné, aby za týchto podmienok mohlo zariadenie plniť svoje poslanie, pretože jeho obyvateľkami sú mentálne postihnuté ženy, ktoré nemôžu byť celý deň zatvorené v budove. V rámci terapie musia mať aj pobyt vonku. Ďalším problémom tohto zariadenia je realizácia plynovej prípojky, s ktorej vedením cez areál majiteľ nesúhlasí. Najlepšie by bolo, keby sa zariadenie presťahovalo do objektu, ktorého vlastníkom je štát. Ešte zložitejšia situácia je v Dome sociálnej starostlivosti vo Vrakúni, kde sú vlastníkmi kaštieľa šiesti majitelia. Ku dňu prechodu kompetencií na samosprávny kraj sa nám tam skončil prenájom a nová nájomná zmluva doposiaľ nebola s majiteľmi uzavretá. Majitelia ju podmieňujú odstránením havarijného stavu budovy. Kontrolou zariadenia sme zistili, že podmienky, v akých obyvatelia bývajú a pracovníci pracujú, sú zdraviu a životu nebezpečné.“
Zariadenia sociálnej starostlivosti sú v havarijnom stave a TSK na ich opravu peniaze nemá. Väčšinu objektov by bolo možno múdrejšie zbúrať a postaviť nové, pretože život medzi plesnejúcimi múrmi, v chladných tmavých izbách nie je dôstojný. A navyše, verejnosť je veľmi slabo informovaná, ako tam tí ľudia žijú. Na krajskú samosprávu prichádzajú peniaze zo štátneho rozpočtu, zdroje na odstránenie havarijných stavov musí hľadať z vlastnej podnikateľskej činnosti, ktorá sa však ešte naplno nerozbehla. Zatiaľ sú mentálne postihnutí občania nútení žiť v neľudských podmienkach. Pracovať v nich však musí aj personál, ktorý s veľkým úsilím dokáže v zariadeniach udržiavať čistotu a poriadok.
„Riešenie, ako zlepšiť aspoň život klientov vo Vrakúni, sa našlo v rekonštrukcii budovy v Hornom Bare, do ktorého by sa malo zariadenie presťahovať v lete budúceho roka. Dovtedy však budú musieť i naďalej klienti žiť v nevyhovujúcich podmienkach,“ dodala Ing. Flamíková.
Gabo Kopúnek