Mesto nemení pravidlá prijímania klientov do svojho domova dôchodcov
pomoci, v domove dôchodcov možno poskytovať starostlivosť občanovi, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, pre svoj nepriaznivý zdravotný stav vyžaduje sústavnú starostlivosť inej osoby, ktorú mu nemôže zabezpečiť rodina ani opatrovateľská služba, alebo poskytovanie starostlivosti v tomto zariadení potrebuje z iných vážnych dôvodov. Týka sa občanov, ktorým nemožno poskytnúť inú sociálnu službu podľa tohto zákona, alebo táto služba dostatočne nerieši jeho hmotnú alebo sociálnu núdzu.
Ešte v júni, pred nadobudnutím platnosti kompetenčného zákona č. 416/2001 Z. z., podľa ktorého sa zriaďovateľom Domova dôchodcov v Trnave na Ul. Terézie Vansovej, stalo Mesto Trnava, prijalo mestské zastupiteľstvo Zásady pre prijímanie do tohto domova. Určujú, že na základe žiadosti do DD, prijatej referátom sociálnych služieb MsÚ v Trnave, predloží sekretár sociálno-zdravotnej komisie návrh na prijatie na jej rokovanie. Komisia po posúdení odporučí primátorovi žiadateľa zaradiť do poradovníka, alebo žiadosť zamietnuť. O prijatí rozhodne primátor na základe odporúčania a ostatné náležitosti vybaví riaditeľka domova. V tom čase bolo vydaných 65 rozhodnutí o zaradení do poradovníka čakateľov, z toho 34 pre obyvateľov Trnavy. K uspokojeniu uvedeného počtu žiadateľov môže prísť v rozpätí 3 až 4 rokov.
Viac ako čakacia lehota trápi mnohých otázka, ako to bude s konkrétnym prijímaním do domova dôchodcov, či nebudú uprednostňovaní Trnavčania pred mimotrnavskými záujemcami, alebo opačne, mimotrnavskí na úkor domácich. Ľudí tiež zaujíma, kto bude uhrádzať náklady súvisiace s umiestnením vidieckych obyvateľov do domova.
„V prvej fáze prechodu kompetencií sa v podstate mení iba zriaďovateľ. Znamená to, že odvolacím orgánom pri správnych rozhodnutiach už nie je krajský úrad, ale Mestský úrad v Trnave. Kým sa detailne neoboznámime s chodom zariadenia, nemieni mesto zasahovať po praxe domova a som presvedčený, že ani potom sa ľudia nemusia obávať zásadných zmien. Pre prijatie do domova dôchodcov sú rozhodujúce najmä sociálne a ďalšie zákonom dané podmienky žiadateľa. Nie je možné sa zaručiť, že pri rozhodovaní nebude fungovať aj subjektívny faktor, ale zásady zaručujú kolektívne rozhodovanie sociálno-zdravotnej komisie. Financovanie domova, ktorý má právnu subjektivitu, bude do 31.12.2003 zabezpečované prostredníctvom delimitačnej dotácie od štátu. Po tomto termíne by sa malo realizovať z podielových daní, podľa pravidiel, na ktorých budeme ešte len pracovať,“ informoval nás vedúci spoločenského úseku Mestského úradu v Trnave Milan Brežák.
- pe -