pektorátu SOI pre Trnavský kraj vykonali v septembri v prevádzkárňach obchodu a služieb v kraji, bolo zistené, že zo 176 kontrolných nákupov bolo predražených 42, teda takmer štvrtina. Kontrolou v kaviarni v centre Trnavy bolo 16. septembra zistené, že spotrebiteľ, ktorý mal zaplatiť za dve vodky Nicolaus 79,30 Sk, zaplatil o 20,70 Sk viac, teda rovných 100 Sk. Spôsobilo to v prvom rade nedomeranie nápoja a tiež to, že účtujúci nevydal 8 Sk po zaplatení stokorunovou bankovkou a ani vydaná účtenka, napriek tomu, že registračná pokladňa v predajni bola funkčná, neobsahovala údaje stanovené zákonom o ochrane spotrebiteľa.
„Nedostatky ako nevydávanie dokladu o kúpe, neoznačenie tovaru cenovkami, neuvádzanie hmotnosti jedál na cenníkoch boli opakovane zisťované inšpektormi pri kontrolách počas jarmočných dní v mestách Trnavského kraja, v Skalici, Hlohovci i Trnave. Takmer pravidlom v lunaparkoch bolo, že pri uvedenej cene za jednu jazdu chýbala informácia o dĺžke jazdy, ktorá by bola kontrolovateľná. Všetky tieto závažné porušenia zákona sú predmetom správnych konaní o uložení pokuty riaditeľom SOI,“ informovala nás Helena Fajmonová, pracovníčka SOI poverená stykom s médiami.
Za menej závažné nedostatky uložili inšpektori SOI v septembri 88 zodpovedným osobám blokové pokuty v celkovej výške 71 200 Sk.
Pre nedostatočné, resp. chýbajúce informácie o výrobku pre spotrebiteľa museli inšpektori v septembri pozastaviť predaj 650 druhov prevažne dovozových výrobkov v hodnote viac ako 1,6 milióna korún. Pre ilustráciu napríklad v obchode s nábytkom v Hlohovci predávali dva druhy kožených sedacích súprav bez návodov na použitie, údržbu a čistenie. Ale aj v jarmočných stánkoch na Trnavskom jarmoku napríklad zakázali predaj dámskych pulóvrov, svetrov a kostýmov za 63 500 Sk či posteľnej bielizne za 22 500 Sk, keď predajca nepredložil vyhlásenie o zhode s požiadavkami príslušných technických noriem.
- pe -