Prevádzkovanie hospicových zariadení už má legislatívne otvorené dvere
v Piešťanoch rozširuje aktivity do Trnavy a regiónov. „V týchto dňoch,“ hovorí výkonná riaditeľka Hospic v Piešťanoch Alena Ferančíková, „sme ukončili psychosociálny výcvik dobrovoľníkov, zameraný na sprevádzanie ťažko chorého klienta. Výcvik absolvovalo 31 dobrovoľníkov. Absolvovali ho v centre Hospic Piešťany pod vedením PhDr. Patrície Porubčanovej. Pozostával z 5 častí. Potešilo nás, že sa prihlásili tiež 6 dobrovoľníci z Trnavy. Absolventi výcviku sú držiteľmi preukazu dobrovoľného pracovníka, ktorý ich oprávňuje ku kontaktom s pacientom, klientom a jeho rodinou. Bez výcviku by nebolo možné začať s domácou hospicovou starostlivosťou.“
Na Slovensku nebol legislatívny predpis, ktorý by zaradil špecifickú hospicovú starostlivosť o ťažko chorých pacientov do systému oficiálneho zdravotníctva. Až v auguste tohto roku bola Vládou SR prijatá koncepcia paliatívnej, bolesti a utrpenia zmierňujúcej starostlivosti, ktorá umožňuje plné fungovanie prevádzkovania aj hospicových zariadení, predovšetkým lôžkových. „Môžeme požiadať o licenciu k činnosti na Úrade Vyššieho územného celku, Trnavského samosprávneho kraja. Už sme sa kontaktovali s vedúcim odboru zdravotníctva VÚC MUDr. Ľudovítom Šalgovičom. Problém je v tom, že pre celé Slovensko je uvoľnená kapacita na činnosť len 10 hospicových zariadení, ktoré môžu počítať s finančnou pomocou Ministerstva zdravotníctva SR. Tvrdíme, že aj keď sa o túto možnosť zaujímajú mestské, súkromné či štátne zdravotnícke zariadenia v oficiálnom systéme zdravotníctva, nemôžu ju naplniť bez dobrovoľníkov. Zmenia len nálepku, ale naozajstným hospicovým zariadením bez nás nemôžu byť. Aj k tomu smeruje stretnutie, ktoré sme dohodli v tomto mesiaci s MUDr. Ľudovítom Šalgovičom.“
Chcú mu predstaviť svoj projekt a požiadať ho o vytvorenie priestoru pre prácu občianskeho združenia Hospic Matky Božej v kúpeľnom meste, ale tiež v regiónoch Piešťan a Trnavy, s podporou štátu i VÚC Trnavského samosprávneho kraja. „K naplneniu paliatívnej starostlivosti o ťažko chorých pacientov je už stanovený štátny predpis. Z neho sa odvíja koncepcia v tejto medicínskej disciplíne aj na úrovni kompetencií samosprávneho kraja. Veľmi citlivou otázkou je podpora financovania zariadení hospicového typu. Hovoril som už so zástupcami Hospicu Matky Božej v Piešťanoch aj ako lekár. VÚC nemá zatiaľ uvoľnené zdroje na priame financovanie zariadení v tejto oblasti. Urobíme však všetko pre tie subjekty v odbore paliatívnej medicíny, ktoré budú spĺňať podmienky stanovené predpisom ministerstva zdravotníctva. Pomôžeme tiež metodicky. Zatiaľ však radíme rozumne vyčkať, pretože lôžkové kapacity zdravotníckych zariadení prejdú do kompetencie úradu vyššieho územného celku až od 1. januára nasledujúceho roku,“ povedal nám MUDr. Ľudovít Šalgovič.
„Kým nemáme možnosť pracovať v podmienkach vlastného lôžkového zariadenia, orientujeme sa na rozvíjanie domácej starostlivosti. V tomto smere sme nadviazali úzku spoluprácu s agentúrami domácej ošetrovateľskej služby Imag v Piešťanoch a Salvus v Trnave. Nevieme zaplatiť odborné zdravotné sestry. V rámci spolupráce pri opatere ťažko chorých pacientov preto ponúkame agentúram našich dobrovoľníkov,“ dodáva Alena Ferančíková.
Ondrej KOLLÁR