Trnava bol na štvrtkovom 8. riadnom zasadnutí zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja (TSK) schválený návrh rozpočtu na rok 2003, ktorý je oproti návrhu ministerstva financií SR navýšený o viac ako 450 miliónov korún. Celkom TSK požaduje rozpočet vo výške 1,229 miliardy Sk oproti 774 miliónom Sk navrhnutých MF SR. Medzi kapitálovými výdavkami bola v návrhu rozpočtu TSK pre budúci rok zahrnutá aj čiastka 90 miliónov korún, ktorá má byť použitá na novú budovu pre úrad TSK.
„Čiastku v kapitole bežných výdavkov navýšilo najviac odvetvie školstva, pre ktoré TSK požaduje cez 114 miliónov korún, z toho 56 miliónov korún pre rozpočtové organizácie na pokrytie energií, nákup učebných pomôcok, nábytku, kuchynského riadu a údržbu,“ informoval nás predseda TSK Ing. Peter Tomeček. „Pre príspevkové organizácie a školské hospodárstva 40 miliónovú čiastku predstavuje aj potreba vykrytia odpisov, ktoré sa najväčšou mierou podieľajú na stratách príspevkových organizácií a vykrytie dane z nehnuteľnosti a platenie prenájmu užívanej pôdy Slovenskému pozemkovému fondu ako majiteľovi pozemkov vo vlastníctve štátu a pozemkov nedoložených vlastníckym právom. Požadovaný nárast pre neštátne organizácie vo výške 17,7 milióna korún zahŕňa tiež požiadavku na mzdy a poistné pre pedagogických a nepedagogických pracovníkov a nové výkony. Kapitálové výdavky v školstve navýšili o 35,5 milióna korún potreby na odstránenie havarijných stavov ako modernizačný dlh na budovách a zariadeniach zo strany štátu v odovzdávacích protokoloch majetku. Ako najproblémovejšiu vidíme potrebu rekonštrukcie striech, zdravotechniky a vykurovacích systémov.“
Druhú najväčšiu čiastku - 37,8 milióna korún, o ktorú bol navýšený rozpočet kraja, predstavujú potreby odvetvia sociálneho zabezpečenia, a to na vykrytie nárastu cien energií a potravín, na vykonanie revízií zariadení, výmenu starého a opotrebovaného vybavenia a opravu budov v havarijnom stave. Takmer 27 miliónov korún z tejto čiastky predstavujú transfery neštátnym subjektom z dôvodu zmeny zákona o štátnej pomoci od 1. januára 2003.
„Tých 90 miliónov korún vyčlenených v kapitálových výdavkoch, požadujeme na zabezpečenie sídla TSK, či už na odkúpenie podielu v budove, v ktorej súčasne TSK sídli, alebo celej budovy. V prípade, že sa nám nepodarí získať ďalšie priestory, budeme musieť hľadať inú formu zabezpečenia činností, ktoré nám vyplývajú zo zákona. Buď kúpime novú budovu alebo prenajmeme priestory mimo tejto budovy,“ vysvetlil navýšenie rozpočtu P. Tomeček. „V súčasnosti na TSK pracuje 70 pracovníkov. Do konca roka bol rozpočtovaný stav ministerstvom financií na 88 pracovníkov, my sme mali v návrhu našej organizačnej štruktúry plánovaných 105 pracovníkov. Od budúceho roka na úrad TSK prechádzajú ďalšie kompetencie, pre výkon ktorých máme naplánovaný stav 120 zamestnancov. Žiaľ, ak sa priestorové problémy nevyriešia, ďalších 50 zamestnancov nebudeme mať kam umiestniť.“
Príjmy TSK by mali v budúcom roku predstavovať 1,2 miliardy korún. Z toho iba 41 miliónov bude z činnosti rozpočtových organizácií TSK. Návrh rozpočtu pre TSK musí byť ešte schválený NR SR a MF SR na základe prijatého štátneho rozpočtu, ktorý musí parlament schváliť najneskôr do konca novembra. Ak sa tak nestane, hrozí, že poslanci TSK nestihnú do konca decembra schváliť rozpočet krajskej samosprávy a tá bude v budúcom roku hospodáriť s finančným provizóriom.
- gak -