Trnava - správy na obce a vyššie územné celky prešiel k 1. aprílu 2002 z Krajského úradu v Trnave do vlastníctva Trnavského samosprávneho kraja (TSK) majetok a zriaďovateľská funkcia 18 kultúrnych zariadení. Počas finančnej kontroly a vnútorného auditu, ktorý v zariadeniach vykonal Útvar hlavného kontrolóra TSK, neboli zistené nedostatky len v štyroch kontrolovaných subjektoch, vo Vlastivednom múzeu Hlohovec, Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave, Balneologickom múzeu v Piešťanoch a v Divadle Jána Palárika v Trnave. Zvyšné zariadenia nedodržiavali všeobecne záväzné právne predpisy a interné predpisy pri hospodárení s verejnými prostriedkami.
Ako nás informoval hlavný kontrolór TSK Dušan Drozda, najčastejšími nedostatkami boli chyby v účtovníctve, v záznamoch o prevádzke služobných vozidiel a evidencii cenín. „Najväčšie nedostatky sme zistili pri kontrole Vlastivedného múzea v Galante a Galantského osvetového strediska (GOS). Nákupy tovarov v GOS Galanta z konca roka 2001 boli k 1. januáru 2002 vedené ako nedokončená investícia a tovar bol zaradený do používania až v januári, čo je v rozpore so zákonom o účtovníctve. Časť záväzkov nevedela organizácia ani vydokladovať. Kontrolou minulých období v tomto zariadení sme zistili, že boli otvorené termínované účty, z ktorých následne organizácia po častiach prevádzala peniaze na bežný účet, a tie boli použité na nákup majetku. Toto neoprávnené použitie finančných prostriedkov štátu postihla Správa finančnej kontroly Bratislava celkovou sumou 558 232 Sk ako odvody a penále do štátneho rozpočtu, ktorú je organizácia povinná zaplatiť podľa splátkového kalendára vo výške 111 646 korún ročne. Prvú splátku musí zaplatiť do konca roka 2002.“
Vlastivedné múzeum v Galante zas riadne neviedlo odbornú evidenciu zbierkových predmetov a nebola riadne vykonaná revízia múzejnej zbierky v zmysle zákona o múzeách a galériách a o ochrane predmetov múzejnej a galerijnej hodnoty. Štatutárny zástupca múzea dostal za úlohu do konca minulého týždňa vykonať revízie zbierkového fondu.
„Kontrola v Západoslovenskom múzeu v Trnave ešte nebola ukončená, pretože šatutárny zástupca nevedel ku kontrole predložiť podklady týkajúce sa ekonomiky organizácie z dôvodu úmrtia ekonómky, ktorá jediná zodpovedala za jej vedenie. V čase kontroly ešte múzeum nezamestnávalo na tomto úseku pracovníka. Nová pracovníčka ešte dodnes z dôvodu časovej tiesne nebola schopná zosumarizovať a spracovať všetky podklady k 31. marcu 2002,“ dodal Dušan Drozda.
- gak -