Trnava - ných bytoch zdvojnásobiť a v ďalšom roku zvýšiť o ďalších 60 percent. Vtedy by malo podľa ministra výstavby Lászlóa Gyurovszkého dosiahnuť hodnotu tzv. nákladového nájomného. V majetku mesta Trnava je v súčasnosti približne 700 neodpredaných bytov do osobného vlastníctva, 270 bytov vyčlenených ako sociálne byty a dva bytové domy pre mladé rodiny. Jeden z nich, na Františkánskej ulici, sa má skolaudovať o mesiac.
„Zvyšovanie nájomného postihne aj mestské byty, ktoré sa nachádzajú v činžiakoch, kde je majiteľom spoločenstvo vlastníkov. Môže tu však vzniknúť právnický problém v súvislosti s vyššími platbami do fondu opráv a údržby, pretože ich výšku stanovuje spoločenstvo a nie štát,“ informoval nás zástupca primátora Mgr. Marián Rozložník na otázku, na aké byty sa vzťahuje zvyšovanie nájomného. „Obyvatelia nájomných bytov v neodpredaných bytových domoch i v meštianskych domoch v majetku mesta musia rátať s tým, že od 1. januára budúceho roka sa im zvýši nájomné o čiastku, ktorú odhlasuje až novozvolené mestské zastupiteľstvo. Preto teraz ťažko hovoriť o konkrétnych číslach. Zákon stanovuje maximálne zvýšenie, poslanci ho však nemusia rešpektovať. Maximálnu výšku nájomného má Ministerstvo financií SR určiť do dvoch týždňov.“
V súčasnosti sa nájomné u trojizbového mestského bytu pohybuje v rozmedzí 600 až 800 korún. Ďalšiu časť mesačných zálohových platieb tvoria platby za služby. V súčasnosti je v Trnave stanovená cena na výrobu jedného GJ tepla na 387 Sk, od nového roku sa má zvýšiť na 445 Sk za GJ. Pri plánovanom raste cien plynu a elektriny sa teda mesačné náklady na bývanie v Trnave môžu zvýšiť až na trojnásobok.
„Ďalší problém so zvyšovaním nájomného pravdepodobne nastane u sociálnych bytov, pretože už teraz u nich Správa mestského majetku eviduje nedoplatok na nájomnom cez dva milióny korún. Aj s týmto problémom sa bude musieť vysporiadať nové zastupiteľstvo. Taktiež sa ešte nevie, aký osud do konca tohto roka postihne približne 390 podnikových bytov bývalej TAZ-ky, ktoré po dohode so správcom konkurznej podstaty spravuje SMM Trnava. Ak by súd do konca roka rozhodol, že patria do majetku mesta, hneď sa začne s ich odpredajom do osobného vlastníctva súčasným nájomcom podľa zákona. Zvyšovanie nájomného by sa na tieto byty nemalo vzťahovať.“
Taktiež by sa zvyšovanie nájomného nemalo vzťahovať na byty pre mladé rodiny, pretože výšku nájomného v nich stanovuje vyhláška MF SR, ktorá hovorí, že maximálna cena nájmu u bytov postavených po 1. februári 2001 môže byť do výšky 5 percent zo zaobstarávajúcej ceny bytu. Mestské zastupiteľstvo pred rokom prijalo VZN, v ktorom je stanovené nižšie nájomné než maximálne. Jeho výšku však môže zmeniť nové VZN, ale len do výšky spomínaných 5 percent. Na Františkánskej ulici, kde sa má v decembri mladým rodinám odovzdať dom s 20 bytmi, sa už nájomné zvyšovať nebude. Už teraz sa v zmysle vyhlášky jeho výška u trojizbových bytov pohybuje okolo 5 tisíc korún.
„Pred rokmi tvorilo mestský bytový fond takmer 7 200 nájomných bytov. V ich odpredaji sa bude aj naďalej pokračovať, v súčasnosti primátor podpisuje žiadosti na odpredaj s poradovým číslom okolo 6 700. Takže sa nedá hovoriť, žeby sa magistrát bránil k odpredaju bytov. Myslím si, že zvýšené nájomné postihne len málo nájomníkov,“ dodal Mgr. Rozložník.
Gabo Kopúnek