Brestovany - často zavítajú slávne osobnosti spoločenského i kultúrneho života. Nie však preto, aby vystupovali na kultúrnych podujatiach. Ako čestní členovia miestnej farnosti prichádzajú v nedeľu na sv. omše. Počas tej poslednej, v nedeľu 17. novembra, ich tam bolo o niečo viac ako zvyčajne.
Pri pohľade na známe tváre z televízneho vysielania v duchu zalistujem v knihe Stanislava Štepku A já, Katarína Kolníková, v ktorej najznámejšia slovenská ochotnícka herečka opisuje atmosféru, keď na chóre spieva Ľubica Rybárska s Martinom Babjakom a v lavici sa spoločne s dedinčanmi tiesni Alenka Heribanová, jej manžel, viaceré osobnosti a akýsi černoško. Rýchlo sa však vraciam do reality. Za organ si sadá Jozef Malík, čerstvý päťdesiatnik, ktorý to podľa slov ThLic. Mariána Červeného všetko „spískal“. Bolo to v januári roku 1990, keď Jozef Malík po prvý raz zavítal do Brestovian a so sebou do priateľského prostredia fary postupne privádzal kolegov hudobníkov, spevákov, hercov i známych štátnikov. K nim patrí aj bývalý veľvyslanec Rakúska na Slovensku Maximilián Pammer a od spomínanej nedele aj nová veľvyslankyňa Slovenska vo Vatikáne Dagmar Babčanová.
Osobnosti, ktoré som v úvode spomenul, ale aj ďalší, pôsobiaci v médiách i ako podnikatelia a manažéri i riaditelia štátnych podnikov, prišli do Brestovian z dvoch dôvodov. Prvým bola spoločná oslava abrahámovín Jozefa Malíka, druhým bola prezentácia nového CD nosiča, na ktorom sa popri speve Ľubice Rybárskej, Petra Dvorského, Martina Babjaka, Pavla Dvorského, husliam Vladimíra Harvana a klavíru Jozefa Malíka zaskvel aj Chrámový zbor Jána Cikkera z Brestovian. Jeho názov je Boží posol spoza Tatier a zaznamenáva priebeh koncertu venovaného veľkému priateľovi našej krajiny, kardinálovi Zenonovi Grocholewskému. Koncert vznikol ako prejav úcty a vďaky voči kardinálovi, ktorý už jedenásť rokov živo udržiava kontakt so Slovenskom. Kardinál Grocholewski niekoľkokrát navštívil aj farnosť v Brestovanoch, pričom v miestnom božom stánku celebroval sv. omše a tiež sa stal jej čestným členom.
Gabo Kopúnek