Trnava - ala národný program školstva Milénium, ktorý má do roku 2015 zvýšiť podiel populácie s ukončeným gymnaziálnym vzdelaním na 30 percent, Gymnáziu Jána Hollého v Trnave hrozí, že bude musieť znížiť počet tried. Gymnázium dodnes nemá vlastné priestory, pretože o žalobe na neplatnosť dohody o určení vlastníckeho práva, ktoré gymnázium v spolupráci s Krajským úradom v Trnave podalo voči Arcibiskupskému úradu v Trnave v roku 2000, súd ešte nerozhodol. Ďalšia časť tried sídli v prenajatých priestoroch, z ktorým mu hrozí vysťahovanie. Novú budovu pre účely gymnázia pravdepodobne dokončia až o tri roky.
„Koncom apríla 1991 podpísal československý štát v zastúpení Gymnázia J. Hollého s Arcibiskupským úradom v Trnave dohodu o vydaní nehnuteľnosti s tým, že budovu na Hollého ulici bude i naďalej užívať naše gymnázium,“ uviedol nás do problému riaditeľ Gymnázia J. Hollého Ľudovít Vanek. „Nasledovali ďalšie rokovania, ale na podpísaní konkrétnej zmluvy sme sa nikdy nedohodli, pretože podmienky nevyhovovali raz jednej, raz druhej strane. Preto sme v októbri 2000 podali voči Arcibiskupskému úradu žalobu o neplatnosti dohody z roku 1991. Podali sme ju na základe posudku troch nezávislých právnikov, ktorí vo svojich stanoviskách k vydaniu nehnuteľnosti - budovy gymnázia našli rozpor v súlade s ustanovením zákona č. 403/1990 o zmiernení následkov jednotlivých majetkových krívd, pretože budovu na základe vládneho nariadenia č. 15/1959 štát odňal pôvodnému majiteľovi Ostrihomskej arcidiecéze. Tá si vrátenie majetku nenárokovala a Arcibiskupský úrad v Trnave nie je jej nástupníckou organizáciou. Preto právnici vyslovili názor, že budova je i naďalej majetkom štátu.“
Gymnázium J. Hollého sídli v budove na Hollého ulici už od roku 1918. Zvýšený záujem Arcibiskupského úradu o budovu gymnázia v posledných rokoch urýchlilo zriadenie Arcibiskupského gymnázia v Trnave, ktoré v súčasnosti sídli na Kalinčiakovej ulici. Je to už v poradí štvrté gymnázium v Trnave, o ktoré však žiaci prejavujú záujem až vtedy, keď nie sú prijatí na iné gymnáziá a stredné školy. „Po vzniku ďalších dvoch trnavských gymnázií sa z Gymnázia J. Hollého stala dvadsaťtriedna škola. Pred 9 rokmi sme však prijali prvých žiakov prímy osemročného gymnázia, čím sa škola rozrástla na 33 tried. Hľadali sme ďalšie priestory a pochopenie sme našli u Cirkevného zboru evanjelickej cirkvi A.V. v Trnave, s ktorou sme v septembri 2001 uzatvorili zmluvu o prenájme priestorov ‘U zubára’. Gymnázium tieto priestory desať rokov bezplatne využívalo aj predtým. Taktiež sme podpísali zmluvu s Okresným úradom v Trnave o prenájme priestorov na 4. ZŠ na Hollého ulici, ktorá susedí s gymnáziom a nemala právnu subjektivitu. S bývalým riaditeľom sme sa vždy vedeli dohodnúť o využívaní priestorov. Problémy nastali až keď bola základná škola vyradená zo siete základných škôl SR a od 1. júla tohto roka prešla pod samosprávu. V súčasnosti v nej sídli Základná umelecká škola a dohoda o prenájme s druhou stranou sa stala veľmi problematickou. Myslím si, že na samosprávu z okresného úradu prešli s budovou aj záväzky.“
Každý z riaditeľov po vlastnej línii žiada priestory základnej školy k užívaniu. Gymnázium pre zabezpečenie výkonov pre nový školský rok potrebuje viac priestorov. S požiadavkou o ne oslovil riaditeľ gymnázia primátora Trnavy i predsedu Trnavského samosprávneho kraja. Magistrát mu ešte dodnes neodpovedal, na krajskej samospráve sme sa dozvedeli, že gymnáziu k 1. júlu 2003 hrozí z priestorov výpoveď.
„Vzhľadom k tomu, že nám v tomto školskom roku končia štyri triedy a do plánu na základe výkonov máme v novom školskom roku otvoriť šesť tried, nebudeme mať kde žiakov posadiť. Sú to prevažne deti z mesta a blízkeho okolia a 55 percent z nich si zo zákona musí plniť povinnú školskú dochádzku. Problém nedostatku priestorov v najbližšom období nevyrieši ani poskytnutie nedostavanej budovy základnej školy Na hlinách potrebám gymnázia, ktorú mesto odpredalo Krajskému úradu v Trnave. V súčasnosti bola vyhlásená verejná súťaž na vypracovanie projektovej dokumentácie na rekonštrukciu a dostavbu budovy a v pondelok má komisia vybrať víťaza. Rýchlosť prác však bude závisieť od prílevu štátnych financií, čo môže trvať aj tri roky. Budova je však určená len pre 20 triednu školu, čo je pre potreby gymnázia nepostačujúce. Verím však v spravodlivosť, že budova na Hollého ulici pripadne nám. V nej by naďalej sídlilo štvorročné gymnázium a osemročné by sa presťahovalo do novej na sídlisku Na hlinách. V takomto prípade by bolo o žiakov postarané,“ dodal Ľudovít Vanek.
Gabo Kopúnek