Trnava - iadení Polikliniky na Starohájskej ulici v Trnave sa 2. decembra objavilo oznámenie, upozorňujúce na to, že za niektoré výkony si pacient bude musieť zaplatiť. Nedostatočná a skreslená informovanosť spôsobila medzi ľuďmi obavy, že pacient bude platiť za výkony pri bežnom lekárskom ošetrení. O probléme sme sa preto porozprávali s praktickým lekárom pre dospelých MUDr. Štefanom Krištofíkom, odborným lekárom internistom.
Ako dôvod zmien označil, že 10.10. vstúpila do platnosti novela zákona o sociálnom a zdravotnom poistení, ktorá bola publikovaná ako čiastka 210 v Zbierke zákonov. Nadväzuje na novelu zákona 195/1998 o sociálnej pomoci, v znení § 106 a, odseku 2, podľa ktorého všetky zdravotné výkony na účely zákona sociálnej pomoci sa poskytujú za úhradu. Doterajšia dikcia zákona ukladala zdravotníckym zariadeniam povinnosť ich bezplatného poskytovania.
„Žiadny z týchto výkonov bezprostredne nesúvisí so zdravotným stavom občana a s poskytovaním liečebnej a preventívnej starostlivosti. Už dávno ich nemala hradiť zdravotná poisťovňa, ale odbor sociálnych vecí okresného úradu, alebo sociálna poisťovňa. Rokovania o tom prebiehajú, bohužiaľ, momentálne sa nachádzame v období vákua, doposiaľ nedošlo k zosúladeniu legislatívy,“ vysvetlil podstatu opatrenia MUDr. Krištofík.
Podľa novelizovaného zákona si bude pacient hradiť náklady na vyšetrenie zdravotného stavu v konaní o dávke sociálnej pomoci, sociálnej službe alebo o peňažnom príspevku na kompenzáciu, výpis zo zdravotnej dokumentácie s tým súvisiaci.
„Tieto opatrenia sa dotknú najmä staršieho a postihnutého pacienta, v tom vidím najväčší problém. Doposiaľ na odborné vyšetrenie odchádzal pacient s výmenným lístkom od praktického lekára, vyšetrenie uhradila zdravotná poisťovňa. Teraz si pacient vyšetrenie o zdravotnom stave pre posudkového lekára sociálneho zabezpečenia vybavuje sám, bez akéhokoľvek odporučenia, a sám aj hradí u odborného lekára všetky náklady. Keď si uvedomíme, že napríklad interné vyšetrenie stojí okolo 400-500 Sk, vyšetrenie očného pozadia okolo 200 Sk a podobne, podklady pre účely sociálnej poisťovne môžu vyjsť občana na dve až tritisíc korún,“ hovorí MUDr. Štefan Krištofík.
Každého sa bude dotýkať vystavenie potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti, vystavenie potvrdenia o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti (tzv. lístka na peniaze), potvrdenie o ošetrovaní člena rodiny, potvrdenie o očakávanom dni pôrodu, vystavenie bodového ohodnotenie pracovného úrazu alebo choroby z povolania na účely náhrady strát spôsobených práceneschopnosťou,“ vyratúva ďalej MUDr. Štefan Krištofík.
Ohodnotenie všetkých týchto výkonov je uvedené v platnom bodovníku, ktorý je súčasťou zákona o liečebnom poriadku. Ministerstvo financií schválilo cenovým výmerom monimálnu a maximálnu cenu bodu.
Podľa cenníka, prijatého sekciou praktických lekárov v trnavskej poliklinike, za vydanie potvrdenia o dočasnej práceneschopnosti zaplatí pacient 30 Sk, za potvrdenie o trvaní práceneschopnosti 20 Sk, za potvrdenie o OČR 20 Sk, vydanie bodového ohodnotenie 50 Sk, vystavenie návrhu pre sociálnu poisťovňu 200 Sk, vystavenie návrhu na kúpeľnú starostlivosť 200 Sk. „Toto sme schválili, ostatné je vec vedomia a svedomia každého z nás, môže sa rozhodnúť, či to zrealizuje, alebo nie. Myslím však, že táto situácia nebude dlhodobá a po zavŕšení rokovaní so sociálnou poisťovňou pacient opäť nebude platiť nič,“ dodáva MUDr. Krištofík.
- pe -