Trnava - aja (TSK) eviduje neoficiálne 125 obcí, ktoré zrejme od 1. januára budúceho roka neprevezmú kompetencie v oblasti opatrovateľskej služby. V okrese Dunajská Streda a Galanta nechce opatrovateľskú službu vykonávať 16 obcí, v Trnave 34 obcí, v Senici 8 obcí, v Skalici 4 obce a v Piešťanoch 2 obce. Z ďalších 80 obcí kraja však odbor TSK ešte nemá záväzné stanovisko. Keďže celkový počet obcí v kraji je približne 250, ide o polovicu obcí kraja.
Táto originálna kompetencia obce, ktorú doteraz vykonávali okresné úrady a ktorá mala za cieľ čo najviac priblížiť starostlivosť o nevládnych ľudí k občanovi v mieste bydliska, sa tak minie účinkom. Podľa metodického pokynu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR k zákonu 416/2001 o prechode niektorých kompetencií na obce a VÚC opatrovateľská služba, ak ju obec do 31. októbra 2002 písomne listom príslušnému okresnému úradu neprevezme, prejde automaticky od 1.1. 2003 na vyššie územné celky. Obce, najmä tie menšie, argumentujú tým, že na vykonávanie tejto kompetencie nemajú kvalifikovaných ľudí a ani financie na výkon opatrovateľskej služby a zaplatenie pracovníkov, to však platí ešte vo vyššej miere pre vyššie územné celky.
„Pre nás znamená tento fakt veľké problémy,“ informovala nás vedúca Odboru sociálnej pomoci TSK Ing. Blažena Flamíková. „Pravdepodobne k nám neprejde žiadny pracovník, pretože pracovníci zostanú v mestách, kde bude zriadená opatrovateľská služba a neprejde k nám ani žiadny majetok, napríklad autá, ktoré slúžia pre účely opatrovateľskej služby. Finančné prostriedky budú v budúcom roku prideľované z kapitol krajských úradov, ktorý ich bude posúvať na obce a VÚC. Zatiaľ však ide len o neoficiálne informácie.“
TSK bude musieť zrejme vytypovať spádové oblasti s mestami či obcami, kde má TSK sociálne zariadenie a tam bude musieť zriadiť kancelárie pre pracovníka, ktorý bude riadiť opatrovateľskú službu v danej oblasti a jeden pracovník by mal riadiť opatrovateľskú službu v kraji. Z finančnými nákladmi na túto oblasť pre vyššie územné celky však návrh rozpočtu z dielne Ministerstva financií SR pre rok 2003 nerátal. Celkový počet opatrovateliek v Trnavskom samosprávnom kraji je približne 1000.
„Treba zdôrazniť to, že možnosť voľby mali len obce. S vyššími územnými celkami nikto nerokoval, my sme boli v zmysle metodického usmernenia postavení pred hotovú vec a tú musíme riešiť, dodala Blažena Flamíková.
Situáciu komplikuje aj fakt, že v obciach došlo k výmene starostov a zastupiteľstva. Je možné, že noví primátori a starostovia prehodnotia rozhodnutia svojich predchodcov, v pozitívnom, alebo negatívnom zmysle. Ak však túto originálnu kompetenciu obce odmietnu vykonávať, budú musieť zdôvodniť svojim občanom napríklad fakt, že človek, ktorú o opatrovateľskú službu bude žiadať, alebo ju chce vykonávať, bude musieť navštíviť nie úrad v obci kde má trvalé bydlisko, ale cestovať do sídla samosprávneho kraja.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR si zrejme uvedomuje vážnosť situácie a preto zvolalo na 12. decembra do Bratislavy poradu odborov sociálnej pomoci všetkých samosprávnych krajov, kde by sa mali tieto problémy riešiť. Na stretnutí sa však problémy krajov nevyriešili a odložili sa na január 2003, pretože starostovia obcí môžu ešte do konca roka 2002 zmeniť svoje stanovisko. Ak prejdú budúci rok na VÚC kompetencie v oblasti opatrovateľskej služby, ktoré obce nechcú vykonávať, budú musieť VÚC žiadať peniaze na výkon služby od krajských úradov a tieto štvrťročne zúčtovávať. Podľa stanoviska Ministerstve práce a sociálnych vecí a rodiny SR by k zníženiu úrovne opatrovateľskej služby nemalo dôjsť.
- gak -