Nikoleta Kandlová, Jarmila Olšová, Mária Chrenková, Dáša Stanková, Michal Mihály, Matej Karásek, Katarína Rosinová, Michaela Stanková, Kristína Kučerová, Lucia Čížová - v takom poradí prichádzali s modrou sviečkou v chvejúcej sa ruke k stolu s veľkou tortou v tvare knihy. Sviečku zapichli do torty, tou chvejúcou sa rukou sa podpísali na žltú vystrihnutú hviezdičku, ktorú vzápätí pripäli na pozadie javiska v spoločenskej miestnosti Gymnázia Jána Hollého. Jeho trinásti žiaci, ktorí tak zavŕšili svoje vizuálne predstavovanie, o pár minút, keď už všetky sviečky na torte horeli, vstúpili do reálneho sveta literatúry.
Štvrtok 6. februára mal pre celú školu mimoriadne slávnostnú príchuť. Spisovateľ Ján Navrátil totiž v prítomnosti mladých autorov, hostí z mestského úradu, knižníc, Kalokagatie, ale aj profesorov a žiakov, farebnými lupeňmi ruží uviedol do života debutovú zbierku poézie Ópium dotykov. Ešte predtým pásmom recitácií z nej, odhalili duševný svet mladých básnikov ich spolužiaci.
„Na našej škole už štvrtý rok existuje krúžok mladých literárnych autorov,“ povedala nám jeho vedúca, učiteľka slovenčiny Mariana Pavelková. „Do krúžku chodia žiaci z rôznych ročníkov z osemročného aj štvorročného gymnázia. Niektorí autori prišli k nám zo základných škôl už v podstate vyzretí. Ale väčšia časť úspešných literárnych autorov vyzrela práve na našej škole. Chlapci a dievčatá začínali úplne jednoduchými rýmami, postupne prešli na voľný verš, a potom si už každý hľadal tú svoju cestičku. Každý si poéziou vylieva svoje city, nálady, myšlienky. Mnohí z týchto žiakov získali už ocenenia v súťažiach Európa v škole, Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko, Literárna Senica, ale aj mnohé ocenenia v Kalokagatii či Krajskej knižnici Juraja Fándlyho. Povedali sme si, že to skúsime. Autori sa rozhodli, čo by chceli publikovať, jedna z našich žiačok urobila fotografie a s podporou Mesta Trnava a rady rodičov zborník vyšiel v náklade tristo výtlačkov,“ zhrnula podstatu krásnej prezentácia školy, ktorou sa rozhodli nadviazať na tradíciu známej trnavskej skupiny básnikov, iniciátorka tohto činu Mariana Pavelková.
Spisovateľ Ján Navrátil, kedysi tiež žiak tohto gymnázia, ktorý odborne spolupracoval pri vydaní zborníka Ópium dotykov, ho označil ako knižku napísanú „nesmelou smelosťou“. Vo svojom príhovore zdôraznil, že nastupujúca generácia básnikov nenapodobňuje svojich učiteľov, ale sú to tvorcovia, ktorí zušľachťujú tvorivý genofond kraja, príznačný bohatstvom myšlienok, emócií, gejzírom metafor, s vnútornou potrebou pohybu od osobného k všeľudskému.
Štvrtková slávnosť vyvrcholila veľkou autogramiádou trinástich debutantov, z ktorých raz možno budú úspešní a obľúbení literáti.
- pe -