Trnava - únie, čo je z pohľadu Slovenska oveľa dôležitejšie ako to, akého prezidenta budeme mať na budúci rok,“ odpovedal po svojej tlačovej konferencii na otázku TH-Extra, ktorému cieľu venuje práve viac svojej brilantnej diplomacie, minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Na doplňujúcu otázku, či má záujem so svojou manželkou Češkou robiť protiváhu prípadnému prezidentovi Klausovi s manželkou Slovenkou, odvetil: „Ešte by som si počkal, až budú prezidentské voľby... Ale je pravda, že dnes vo svete už nie sú vnímané tieto otázky tak dramaticky a hlavy štátov majú za svojich partnerov aj občanov iných štátov. Nie je to na prekážku. Svet je iný a ja dúfam, že aj na Slovensku to naši ľudia pochopia...“
Trnavu navštívil minister Kukan v utorok 25. februára, aby sa najprv stretol s vysokoškolskou mládežou a po prednáške s ňou diskutoval o význame vstupu Slovenska do NATO a prijatia do Európskej únie. „Príznačné pre mladú generáciu je, že ak niekto vysloví citlivú otázku, zožne potlesk. V Trnave sú veľmi slušní študenti, pretože spontánne reagovali a po mojej odpovedi ma tiež povzbudili potleskom,“ spokojne konštatoval minister zahraničných vecí. Na radnici sa Eduard Kukan stretol s primátorom mesta, kde hovorili o rozvoji mesta a jeho perspektívach a pozdravil poslancov rokujúcich na svojom druhom riadnom zasadnutí. Následne navštívil trnavský Skloplast, kde sa zoznámil s produkciou závodu a plánmi na potenciálne možné rozšírenie výroby. Návštevu búrlivo sa rozvíjajúcej Trnavy, ako sám označil krajské mesto, ukončil vystúpením v diskusnom štúdiu MTT.
Na stretnutí s novinármi sa venoval predovšetkým dvom základným otázkam - vstupu Slovenska do NATO a Európskej únie. „Prístupové protokoly o začlenení Slovenska do aliancie by mali členské štáty podpísať 26. marca 2003 za našej prítomnosti v Bruseli. Potom sa začne ratifikačný proces parlamentov v jednotlivých členských štátoch aliancie. Každý negatívny hlas znamená veto, kontakty však potvrdzujú, že by nemali byť s ratifikáciou problémy. V americkom senáte je záujem dokončiť ho do konca mája, kým prezident Bush odíde na európske turné. Američania sú troška pomýlení našimi iniciátormi referenda o vstupe do NATO, musíme usilovne vysvetľovať o čo ide, aby nás Američania z dôvodu čakania na jeho výsledky nevyčlenili zo sedmičky štátov, ktoré sa budú prijímať. Proces ratifikácie by sa mal končiť na jar budúceho roku a v máji na sumite vo Washingtone by sme sa mali zúčastniť už ako členský štát,“ informoval minister Kukan s nádejou, že kým príde k referendu o vstupe do NATO, na ktoré právo nikomu nikto neupiera, bude môcť otázka stáť asi tak, či má Slovensko z aliancie vystúpiť...
V Aténach 16. apríla 2003 podpíšeme finálnu verziu prístupovej zmluvy do Európskej únie. Nasledovať bude takisto proces ratifikácie, ktorý by mal skončiť na jar budúceho roku a 1. mája 2004 je termín vstupu Slovenska do únie. Potom, 10.-13. júna, sa budú konať voľby do Európskeho parlamentu. Minister Kukan zdôraznil potrebu zdolať psychologickú bariéru a pôsobiť na občanov, aby sa zúčastnili na referende o vstupe do EÚ, o ktorom predpokladá, že pri dostatočnej účasti bude pozitívne. Ubezpečil tiež, že aj keď príde v únii k zosúladeniu hospodárskych cieľov, identity a kultúry slovenského národa sa to v žiadnom prípade nedotkne.
- pe -