Trnava - vensku štyri mliekarne, medzi ktoré od vlaňajšej jesene patrí aj trnavská a.s. Tamilk. Po overených skúsenostiach maďarskej vetvy Sole Hungaria, je jej zámerom špecializáciou výroby dosiahnuť v miekarňach maximálnu efektivitu výroby a tým aj vysokú konkurencieschopnosť výrobkov.
Podľa informácií z Tamilku, plánom talianskeho investora je zdvojnásobiť, prípadne strojnásobiť produkciu plesňového syra Niva, ktorý sa vyrába v hlohovskej prevádzke. Z toho dôvodu ide v Trnave vybudovať ďalší zrecí sklad. Zvláštnosti plesne charakteristickej pre Nivu však vylučujú, aby sa v blízkosti jej výrobne a zrecích skladov vyrábali akékoľvek iné mliečne výrobky. Preto bude výroba ostatného sortimentu z Trnavy presunutá do mliekární v Krupine, Veľkom Krtíši alebo Nových Zámkoch a celá nakupovaná kapacita 30 miliónov litrov mlieka ročne spracovaná na plesňový syr. Súčasne sa dosiahne aj trojsmenné využitie strojov, ktoré v Trnave pracovali iba niekoľko dní v týždni. Na druhej strane v súvislosti so zmenami a.s. Tamilk zníži aktuálny stav pracovníkov o 49.
„Pretože v zmysle zákona ide o masové prepúšťanie, prerokovali sme ho s odbormi aj s úradom práce. K 31. marcu 2003 dostanú naši pracovníci trojmesačnú výpoveď a následne, v zmysle platnej kolektívnej zmluvy, podľa počtu odpracovaných rokov až do päť odstupných platov. Ak niekto odíde po dohode v priebehu výpovednej lehoty, zaplatíme mu za celú príslušnú čiastku. Musím však povedať, že nie všetci prepustení prídu o možnosť pracovať. Napríklad vodičom, vedúcim podnikových predajní i ďalším navrhujeme, aby s nami spolupracovali naďalej ako živnostníci, pričom sme ochotní im prenajať či odpredať vozidlá i predajne,“ povedal nám na okraj znižovania stavu pracovníkov generálny riaditeľ Ing. František Knapík.
Okrem zrecieho skladu bude v Trnave zriadený aj redistribučný sklad, ktorý bude sprostredkúvať dodávku celého sortimentu výrobkov firmy Sole zo všetkých štyroch združených mliekární na trhy v trnavskom regióne a časti Bratislavy aj naďalej. K realizácii zámerov by malo prísť v priebehu troch až štyroch mesiacov. Hlohovská výrobňa, do ktorej úpravy bolo v predchádzajúcich rokoch investovaných 35 miliónov korún, dosahuje takmer všetky parametre požadované Európskou úniou a cieľom spoločnosti Sole Slovakia je k dátumu vstupu Slovenska do únie prispôsobiť európskym normám všetky prevádzky.
„Priemerný mesačný zárobok v našom podniku je v súčasnosti viac ako 14 tisíc korún, čo s prihliadnutím na to, že zamestnávame väčšinou ženy, je celkom slušné. Môžem potvrdiť, že medziročný nárast platov, závislý na raste produktivity, je zhruba 1000 Sk. Tento trend chceme zachovať aj v budúcnosti,“ doplnil informáciu Ing. František Knapík.
- pe -