Trnava - v rámci VZN Mesta Trnava o miestnych poplatkoch platia občania i organizácie poplatky za odvoz smetí mestu. Nový zákon so sebou priniesol aj nové možnosti represií voči neplatičom za služby, no i tak spoločnosť A.S.A. Trnava, v ktorej má magistrát 50 percentný podiel, eviduje voči svojim klientom dlh vo výške 3,6 milióna Sk.
Tento dlh za neuhradené faktúry pochádza ešte z rokov 1996 a 1997. S jeho vymáhaním od dnes už aj neexistujúcich firiem sa boria právnici, pretože v niektorých prípadoch spoločnosti nepomohla ani nariadená súdna exekúcia. Od minulého roka vystavuje magistrát výrobcom odpadu výmery a nás zaujímalo, či si občania a organizácie plnia povinnosť platiť mestu za odvoz a skladovanie odpadu. „Medzi neplatičmi sú firmy i občania. Nieje ich však veľa. K 31. decembru 2002 sme evidovali neuhradené výmery vo výške 4 miliónov korún, no každým dňom táto čiastka klesá. K 1. februáru už predstavovala len 1,5 milióna korún,“ informovala nás Mária Škultétyová z A.S.A. Trnava.
V Trnave sú platné až tri sadzby poplatku za smeti. V tej prvej sú zahrnuté právnické a fyzické osoby - podnikatelia, v druhej všetky druhy škôl, zdravotnícke zariadenia, detské domovy, domovy dôchodcov, magistrát a príspevkové organizácie mesta Trnava, v tretej obyvatelia rodinných a bytových domov. Najvyššiu sadzbu majú práve podnikateľské subjekty, pričom organizácie v druhej kategórii platia len tretinu z ceny podnikateľskej. No i tak s platbami zväčša meškajú. Aj samotný magistrát. Pre obyvateľov rodinných a bytových domov sa od 1. januára 2003 zvýšil poplatok o 10 korún na 180 korún za osobu a rok. „Ak sa cena ročného poplatku rozráta na štvrťročné, prípadne mesačné splátky, nieje až tak vysoká, ako sa zdá na prvý pohľad. Napríklad podnikateľ má za 120 litrovú smetnú nádobu, ktorú vyvážame raz do týždňa, zaplatiť ročne 2 231 korún, čo mesačne predstavuje čiastku 186 korún. No i to mu robí problémy a odpad vynáša do cudzích smetných nádob. Najviac dlhov však vzniká pri nezaplatení za odvoz veľkokapacitných kontajnerov a ich tvorcami sú malí a strední podnikatelia,“ dodala Mária Škultétyová.
A ako voči neplatičom postupuje mesto? Najskôr dlžníka upozorní výzvou, na ktorú ak nereaguje, zašlú mu zvýšený výmer za nezaplatenú čiastku o 20 percent. Na toto zvýšenie už zareagoval takmer každý neplatič a snaží si svoje záväzky voči mestu vyrovnať. V inom prípade sa mu totiž môže stať, že mu magistrát stiahne smetnú nádobu a vyrubí pokutu, poprípade „upraví“ prevádzkové hodiny. Ako sme sa dozvedeli, možností prinútiť neplatičov splniť si záväzky má magistrát neúrekom a najvyšším stupňom represie je podanie návrhu na súdnu exekúciu. Doteraz ho však nemuseli uplatniť.
- gak -