Trnava - ujú Správe mestského majetku Trnava (SMM) viac než 32 miliónov korún. Sú medzi nimi ľudia, ktorí sa dostali do platobnej neschopnosti, ale snažia sa svoj dlh voči SMM vyrovnať splátkovým kalendárom, sú medzi nimi aj takí, čo za nájom a služby neplatia už niekoľko rokov a ostatným, i magistrátu, sa smejú do očí.
Neplatičom a neprispôsobivým občanom v Trnave však už pravdepodobne odzvonilo. Doteraz im vyhovovalo, že mesto pre nich nemalo náhradné bývanie, ale začiatkom apríla bude na Radu mesta Trnava predložená informačná správa o návrhu riešenia bytovej otázky pre neplatičov a sociálne odkázaných ľudí, ktorej úlohou je nájsť vhodnú lokalitu a vhodný typ ubytovania pre spomínané vrstvy obyvateľstva. Ako sa nám podarilo zistiť, v návrhu je viac lokalít, ale predpokladá sa, že tou najlepšou bude Coburgova ulica, pretože v iných častiach Trnavy by sa vzbúrili obyvatelia a taktiež by táto komunita mohla znížiť úroveň bývania v nich. „Nejde však len o Rómov, ktorí síce tvoria podstatnú časť neplatičov, ale o každého, kto dĺži mestu na nájomnom hlavne z vlastného rozhodnutia. Napríklad na Golianovej ulici býva v štvorizbovom byte rodina, ktorá už roky neplatí a jej dlh predstavuje čiastku cez 340 tisíc korún,“ povedal nám jeden z pracovníkov MsÚ v Trnave, ktorý nechcel byť menovaný. „Taktiež sa uvažovalo s vytvorením lokality mimo územia mesta, ale takéto riešenie by Európska únia neakceptovala. Preto sa vedenie mesta rozhodlo situáciu riešiť výstavbou montovaných, nie drevených domov s jednoizbovými bytmi s nižším štandardom, kde by deložovaných neplatičov umiestnilo.“
Prvý z montovaných domov by mal vyrásť na mieste zdevastovaného domu (na obr.), ktorý, obnovený, pred rokmi magistrát odovzdal Rómom do užívania. Dnes po ňom zostala len ruina, ktorú čaká zbúranie, no i tak, napriek zákazu, tam načierno Rómovia bývajú. Len niekoľko metrov od tohto domu je iný, ktorý tiež obývajú Rómovia, no je v oveľa lepšom stave. Starší obyvatelia tejto časti Trnavy sa však spolužitiu s nimi veľmi netešia. „Odpadky a popol vyhadzujú von oknom,“ posťažovala sa nám asi 80-ročná pani žijúca v tesnom susedstve. „My sa staráme o čistotu svojho okolia, no stačí slabší vietor a smeti máme v predzáhradkách opäť. My sme si za 130 tisíc korún museli odkupovať záhrady, oni zabrali voľné priestranstvo a spravili tam chlievy. Nechceme ich tu, máme strach vyjsť na ulicu.“
- gak -