li rozhovor s vtedajším zástupcom primátora Trnavy Mgr. Mariánom Rozložníkom na tému zdražovania nájomného v mestských bytoch od roku 2003. V článku sme sa dotkli aj správy bytového fondu bývalých Trnavských automobilových závodov, do ktorého patrí asi 390 bytov. Podľa vtedajších informácií ešte súd nerozhodol, či bol bytový fond súčasťou privatizačného projektu, alebo nie. Pre obyvateľov dotknutých bytov je verdikt súdu dôležitý, pretože na jeho základe bude buď bytový fond súčasťou konkurzu TAZ-ky, alebo zo zákona prejde pod majetok mesta. V oboch prípadoch sa však následne odpredá v zmysle zákona súčasným nájomníkom.
V priebehu marca navštívil našu redakciu nájomník jedného zo spomínaných bytov Bohuslav Moravec. Reagoval na spomínaný článok s tým, že je zavádzajúci a žiadal nás o opravu v novinách. Podľa jeho informácií sa totiž žiadny súd nekoná a chce na zmarený odpredaj podnikových bytov podať trestné oznámenie. K tomu však potrebuje súhlas nájomníkov na spolufinancovanie súdnych trovov a tí mu ho, na základe informácií v našich novinách, odmietajú dať.
Predaj dotknutých bytov na Golianovej ulici č. 12 a 13 je roky zahalený rúškom tajomstva. Ešte v roku 1999, presne 30. marca, uzatvoril JUDr. Ing. Jozef Majský, predseda predstavenstva TAZ Sipox, a.s., kúpnu zmluvu s konateľom spoločnosti Slovdrink, s.r.o. Ing. Milanom Pribelom na predaj obytného domu so 16 bytmi na Golianovej ulici 622 tisíc korún! Táto suma mala byť vyplatená kupujúcim do 7. mája 1999, faktúru však vystavili až koncom augusta. „O predaji sme sa dozvedeli tesne pred zapísaním nového majiteľa do katastra nehnuteľností. Požiadali sme Okresný súd v Trnave o vydanie predbežného opatrenia a o určenie neplatnosti právneho úkonu, v čom nám aj vyhovel. No i napriek tomu byty zmenili majiteľa. Podľa mňa už Majský vedel, že TAZ-ke hrozí konkurz a za tú smiešnu sumu si chcel byty u Pribelu schovať,“ informoval nás Bohuslav Moravec.
Boj nájomníkov o byty sa však ešte len začínal. Koncom júla 1999 totiž hromadnou žiadosťou požiadali zo zákona o odkúpenie bytov, no k ich žiadosti sa nik nevyjadril. Nájomníci následne oslovili aj Správcu konkurznej podstaty TAZ, a.s. v likvidácii JUDr. Dušana Pohoveja. Ten im však oznámil, že vzhľadom k spornosti vlastníctva medzi TAZ-kou a Slovdrinkom i vzhľadom k žalobe likvidátora štátneho podniku TAZ Trnava im byty nemôže v zmysle zákona odpredať, hoci má o to záujem. Naša informácia, že určením vlastníctva sa zaoberá súd, bola pravdivá.
Byty TAZ-ky v súčasnosti spravuje na základe dohody Správa mestského majetku v Trnave. Preto sme p. Moravcovi poradili, aby požiadal o pomoc a radu nástupcu Mgr. Rozložníka, Ing. Ľudovíta Dauča. Keďže magistrát nemôže zasahovať do súdneho sporu, navrhol Ing. Daučo jediné rýchle riešenie, a to požiadať o pomoc ombutsmana, ktorému to zákon umožňuje. Ak súd určí vlastníctvo bytov, vlastník je zo zákona povinný odpredať byty. Ak sa vlastníkom bytov stane mesto, byty nájomníkom odpredá za zákonom stanovenú sumu.
- gak -