Trnava - ce posedenie i odpočinok postupne zaplavujú centrum mesta. nečudo, keď na rozdiel majiteľov pohostinstiev i reštaurácií mimo centra za zabratie verejného priestranstva platiť nemusia.
Podľa trnavského všeobecne záväzného nariadenia č. 189 o miestnych poplatkoch z novembra minulého roka mali tí, čo užívajú verejné priestranstvo v historickom centre mesta platiť poplatok 10 korún za meter štvorcový, mimo historického centra 6 korún za deň a meter štvorcový. O niekoľko mesiacov neskôr, vo februári 2003, Mestská rada v Trnave prijala uznesenie na dočasné odpustenie poplatkov za užívanie verejného priestranstva pri zriadení záhradného sedenia v centrálnej mestskej zóne (CMZ). Odôvodnila to tým, že sedenia sú oživením CMZ v letnom období a spoludotvárajú oddychovú zónu odpočinku a možností občerstvenia pre obyvateľov a návštevníkov mesta. Nebolo to však prvé odpustenie poplatkov, predchádzajúce schválilo MZ ešte na začiatku minulého volebného obdobia a tak isto to chcelo schváliť aj na začiatku nového. Podnikatelia však nebudú omilostení na celé štyri roky, ale len do konca decembra 2004.
„To však neospravedlňuje náš pocit krivdy,“ ozývajú sa ostatní trnavskí reštauratéri. „Mám spravenú malú terasu v obytnej zóne. Materiál a vybavenie ma stálo značnú časť peňazí a mesto ešte odo mňa žiada, aby som platil prenájom za zabratie chodníka. Mesačne ma to vyjde na osem tisíc korún, ktoré by som mohol investovať napríklad do skrášlenia okolia. V centre majú podnikatelia spravené veľké terasy pre desať násobok ľudí než ja a platiť nemusia. Z terás majú značné zisky, pretože majú aj stopercentnú maržu na tovaroch. Magistrát ich obhajuje, že na vybudovanie záhradného sedenia museli vynaložiť veľké sumy a náklady sa im musia nejako vrátiť. Pokiaľ viem, terasy podnikateľom neraz zaplatia výrobcovia alkoholických i nealkoholických nápojov aj s vybavením na základe podpísania lukratívnych zmlúv. A nech mi nikto netvrdí, že na splatenie investície do terasy potrebuje podnikateľ šesť rokov. To je výsmech. Ak by nemal byť ziskový už v prvom roku, nikdy by terasu nerobil,“ posťažoval sa nám na nerovnosť podmienok na podnikanie v meste jeden z trnavských reštauratérov.
Ako sme sa dozvedeli, tieto rozdiely vznikli aj tým, že v CMZ sú širšie pešie zóny a na sídliskách sú sedenia vybudované zväčša na úkor chodníka. Vyrieši ich však nová úprava spoplatňovania užívaného verejného priestranstva na záhradné sedenia. Bude rozlišovať veľkosť zabranej plochy, pravdepodobne bude stanovená rovnaká metráž pre centrum i ostatné obytné zóny. Zatiaľ sa hovorí o tom, že v centre nebudú musieť platiť poplatky tí, čo majú terasy do 30 m2 a na sídliskách tí, čo majú terasy do 10 m2. Podľa nášho zdroja sa uznesenie mestskej rady môže zmeniť hocikedy. Aby mal každý podnikateľ rovnaké podmienky, veríme, že to bude čoskoro.
- gak -