Riaditeľovi nemocnice v Skalici zatiaľ odvolanie nehrozí
Patológovia „sedia“ v Leopoldove
6 prenosných chladiacich kontajneroch uložených v Citroëne Berlingo prepašovať v utorok 1. júla cez hraničný priechod Skalica - Sudoměřice do Česka 57-ročný MUDr. Richard Z. z Kostelca, patológ Nemocnice s poliklinikou v Skalici. V kontajneroch boli ponorené osrdcovníkové vaky. Skalickí colníci zaistili aj 17 skúmaviek s krvou. Patológ prevážal tiež kostné štepy. Materiál získaval z ľudských mŕtvol s pomocou svojho kolegu z patologického oddelenia skalickej nemocnice 70-ročného MUDr. Jana K. z Uherského Hradišťa. Obaja sú českí občania.
Richard Z. vyniesol ľudské tkanivá mimo priestoru skalickej nemocnice bez povolenia riaditeľa MUDr. Romana Kerekeša. Hovorkyňa Colného riaditeľstva Silvia Balázsiková uviedla, že Richrad Z. colníkovi nenahlásil žiadny tovar na vývoz. Patológovia chceli ľudské tkanivá údajne s obrovským ziskom speňažiť v Nemecku. Obaja sú za mrežami. Hneď po základných úkonoch orgánov činných v trestnom konaní ich previezli do vyšetrovacej väzby v Leopoldove. Sú podozrivý z nezákonného odoberania, vývozu a obchodovania s ľudskými orgánmi a tkanivami. V prípade preukázania viny im hrozí trest odňatia slobody až do 3 rokov.
Hneď v deň zadržania českého patológa na hraniciach v utorok 1. júla prehľadávala nemocnicu v Skalici polícia. Pri prehliadke priestorov zaistila dôkazy o tom, že tu dochádzalo k neoprávnenému odoberaniu orgánov a tkanív z mŕtvych tiel. Obvinený Richard Z., ktorý aj po zadržaní na hranici pôsobil veľmi sebaisto a suverénne, tvrdil, že sa nedopustil žiadneho protizákonného konania či trestného činu, nebol riadnym zamestnancom nemocnice, len na patológii v prípade potreby externe pomáhal. Vo vidine obrovského zisku porušil s Janom K. viacero zákonných aj etických noriem. Oboch patológov už z nemocnice v Skalici vyhodili. Voči ostatným členom nemocničného personálu zatiaľ polícia nevyvodila žiadne dôsledky. Nie je totiž známe, či lekári mali aj ďalších spolupáchateľov. Ako často odoberal Jan K. tkanivá mŕtvym ľuďom s cieľom zarobiť na nich, je predmetom policajného vyšetrovania. Colníci, ktorí spolupracovali s vyšetrovateľom Justičnej polície v Skalici, získali prvotné informácie o podozrivom obchodovaní s ľudskými tkanivami, možno aj s telesnými orgánmi mŕtvych, približne pred mesiacom. Odobrať tkanivo či orgán nie je zložité, s patológom je pri pitve iba sanitár, ktorý však s telom nebohého len pomáha manipulovať. Podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva Alexandry Novotnej i policajtov je to prvý zistený prípad nelegálneho vývozu ľudského tkaniva či orgánu na Slovensku.
Do nemocnice v Skalici ihneď poslal hĺbkovú kontrolu aj minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Kontroly sa zúčastnili tiež poverení pracovníci zriaďovateľa nemocnice, Úradu VÚC Trnavského samosprávneho kraja (TTSK). Podľa Rudolfa Zajaca podiel viny na odhalenom skutku má tiež vedenie nemocnice, ktoré: „nedokázalo dostatočne kontrolovať spôsob, akým sa vykonávajú pitvy.“ Ministerstvo zdravotníctva SR trvá na dôslednom prešetrení. Podľa Rudolfa Zajaca treba prísnymi trestami zamedziť obchodovanie s ľudskými orgánmi zvlášť teraz, pred vstupom Slovenska do Európskej únie. „Problematiku týkajúcu sa vývozu ľudských orgánov, ktorá začína byť veľmi aktuálna, bude treba legislatívne zakotviť. V Európe existujú transplantačné centrá, ktoré vzájomne spolupracujú,“ tlmočila ministrove slová Alexandra Novotná.
K odobratiu ľudských orgánov či tkanív človeka po jeho smrti dochádza u nás bez toho, aby o tom pozostalí vedeli. Tak to umožňuje naša legislatíva. Ak človek ešte počas svojho života odber tkanív alebo orgánov písomne neodmietne, právne s ním „automaticky“ súhlasí. V prípade odoberania niektorých orgánov však v praxi predsa len dochádza ku konzultácii s rodinou. Ak nesúhlasia, od odberu sa upustí. Úplne iná situácia nastáva pri odbere tkanív, ako napríklad v skalickom škandále. Pri ich odbere patológovia príbuzných mŕtveho vôbec nekontaktujú. Podľa platného zákona však možno na Slovensku odoberať tkanivá a orgány z tiel mŕtvych výlučne na diagnostické, liečebné a vedeckovýskumné ciele. Obchodovanie s odobratými tkanivami je zakázané. Jediný spôsob, ako odberu zabrániť, je registrácia ešte počas života v registri „nedarcov“. Podľa hovorkyne ministra by to v zákone malo byť formulované presne naopak. „Ak chcem byť darcom, mal by som vyjadriť súhlas ešte počas života, alebo by mal byť vyžadovaný súhlas príbuzných, v opačnom prípade nemá na moje telesné pozostatky ani po skonaní nikto žiadny nárok.“
V prípade je ešte veľa nejasností. Nikto dnes nevie akým spôsobom v skalickej nemocnici k odberu došlo, ktoré telá poslúžili Janovi K. ako zdroj, nevie sa, či je prípad z 1. júla jediný, alebo len posledný v obchodnej kariére oboch patológov a prvý úspešný v práci colníkov. Viac svetla k skalickému prípadu mala vniesť tlačová konferencia, ktorú v Trnave v piatok minulý týždeň zvolal predseda TTSK Peter Tomeček. Zúčastnil sa jej tiež riaditeľ NsP v Skalici Roman Kerekeš. Po vyhodení oboch obvinených na dlažbu zostala skalická nemocnica bez patológa. Riaditeľ nemocnice však svoj diel viny a zodpovednosť za to, čo sa stalo, odmieta. „Docenta Jana K. sme na základe doporučenia od Richarda Z. prijali pred dvomi mesiacmi. Overovali sme si jeho odbornú aj občiansku povesť, nič však nenaznačovalo, že môže mať za lubom niečo takéto. Ani od pracovníkov nemocnice, už po prijatí, sme nedostávali žiadne signály, že sa deje niečo zlé. Patológa je ťažko skontrolovať. Pracuje za osobitých podmienok a autonómne. Pri pitve sa bežne odoberajú tkanivá na ďalšie skúmanie, diagnostiku. Potom sa odobraté vzorky likvidujú. Len niekedy je prítomný aj ošetrujúci lekár nebohého, aby s patológom konfrontovali patologický nález s klinickým. Kontroly však robíme aj na patológii, ale redšie ako v iných oddeleniach nemocnice, tak 3 až 4 krát v roku. Navyše, v čase tohoto skutku som bol mesiac úplne mimo nemocnice. Taký systém, ktorý by úplne zamedzil opakovaniu skutku, však neexistuje. To by som musel k patológovi posadiť okrem sanitára aj zdravotnú sestru, ktorá by mi donášala,“ povedal na tlačovej besede Roman Kerekeš.
Predseda TTSK Peter Tomeček nedáva na vôľu ministra Zajaca a riaditeľa neodvoláva. „Zatiaľ pre to nemám žiadny dôvod. Doteraz sa nepreukázalo, že by sa dopustil nejakej viny či zanedbania zásadnej povinnosti. MUDr. Roman Kerekeš má moju dôveru. Ak by ďalšie objasňovanie prípadu preukázalo jeho zavinenie, či spoluúčasť, zvážim aj personálne kroky. O prepustení riaditeľa však nebudem rozhodovať ja, ale zastupiteľstvo poslancov VÚC Trnavského samosprávneho kraja.“
Objasňovanie prípadu nie je ukončené. Ďalej sa ním zaoberajú policajné zložky Okresného riaditeľstva PZ a Justičnej polície v Skalici.
Ondrej KOLLÁR