Brutalita páchateľov v kraji stúpa
vedá!
Trnava - Henricha Masára koncom júla, najneskôr začiatkom augusta pravdepodobne obviní vyšetrovateľ Krajského úradu justičnej polície v Trnave Peter Kabaňa už aj z vrážd v Hlohovci a v Trnave. Obvinenie voči Henrichovi vzniesol zatiaľ len pre tretiu vraždu, kedy Masár pištoľou odstrelil za volantom 48-ročného majiteľa Peugeota vo Váhovciach. Keď ho vodič zobral ako stopára, Masár mu priložil pištoľ za ucho a potiahol spúšť. Potom mŕtveho muža vysotil z auta!
„V stredu 16. júla prijala trnavská polícia takmer súbežne dve oznámenia,“ informoval k posledným udalostiam v besnení Henricha Masára na tlačovej konferencii minulý týždeň Peter Kabaňa. „O 16.15 hodine prišlo oznámenie, že vo Váhovciach oproti domu číslo 1, v miestnej časti Füzes, vo vozidle Peugeot 307 najmenej raz vystrelil neznámy páchateľ do 49-ročného vodiča zo Senca, pričom došlo k smrteľnému zraneniu, ktorému vodič ihneď podľahol. Miesto činu obhliadla a zdokumentovala výjazdová skupina Krajského riaditeľstva PZ Trnava. Minútu po 17. hodine uviedol anonym na linke 158, že videl podozrivého, vtedy už po policajnej výzve verejne hľadaného Henricha Masára v striebornom Peugeote na Coburgovej ulici v Trnave. Následne boli na miesto vyslané policajné hliadky, ktoré začali podozrivého prenasledovať až do Kaplnej, kde havaroval. Z vozidla ušiel do najbližšieho domu a ozbrojený pištoľou držal štyroch rukojemníkov.“
Henrich je podozrivý aj z ďalších trestných činov. Ide o nedovolené ozbrojovanie, porušovanie domovej slobody, branie rukojemníka, neoprávnené použitie motorového vozidla a mnohé krádeže. Pri jednej z nich 14. júla v Trnave na Halenárskej ulici ukradol pištoľ, ktorou pravdepodobne zabíjal vo Váhovciach. Súdiť ho však budú len pre vraždy, v tomto slede trestných činov sú najťažším skutkom. Taký je náš zákonník. Podľa vyšetrovateľa sa dajú Masárovi ťažko odobrať a vyhodnocovať odtlačky prstov. Má na nich plastiku, zodrali sa mu pri havárii. Ak sa Masárovi preukáže spáchanie všetkých trestných činov, hrozí mu doživotné väzenie. Jeho priateľka Andrea, figurujúca pri zákroku v Kaplnej, ktorú rodina Masára viní z nešťastia svojho syna, vystupuje zatiaľ iba ako svedok. „Nie je proti nej zatiaľ nič, čo by sme mohli kvalifikovať ako trestný skutok,“ povedal Peter Kabaňa.
Málo svetla bolo doteraz o rozsiahlej policajnej akcii v pondelok 14. júla v Trnave, ktorá napriek veľkému nasadeniu policajných síl nebola úspešná. Riaditeľ Krajského riaditeľstva PZ v Trnave Ivan Dujka na tlačovej konferencii povedal, že informácia o pondelňajšom pohybe Masára v Trnave bola polícii posunutá s oneskorením. Zástupca riaditeľa OR PZ Bystrík Stanko, ktorý sa na pátracej akcii zúčastnil, konštatoval, že kriminalisti dostali šesť rozličných informácií od svedkov o smere úteku podozrivej osoby.
Henrich Masár je vo väzenskej nemocnici v Trenčíne. ,,Zatiaľ nemôže vypovedať,“ uviedol vyšetrovateľ. Pri oslobodzovaní rukojemníkov mu kukláč v tme strelil do ústnej dutiny. Mieril mu do ramena, Masár sa pri výstrele inštinktívne pohol. Na zadržaní vraha v Kaplnej sa podieľalo 42 trnavských policajtov. Zneškodnil ho Útvar osobitného určenia Prezídia PZ. Vyjednávanie s Masárom však viedol príslušník Krajského riaditeľstva PZ v Trnave. V pohotovosti bola v Kaplnej plne pripravená tiež zásahová jednotka krajského riaditeľstva polície. Ivan Dujka v súvislosti so zásahom v Kaplnej navrhol nadriadeným odmeniť riaditeľa kriminálnej polície KR PZ v Trnave Dušana Bačíka a vyjednávača. Ďalších policajtov odmení v rámci svojich kompetencií.
Podľa Ivana Dujku bolo v celom roku 2002 na území Trnavského kraja spáchaných sedem vrážd, tento rok už 11. Sedem sa stalo za 21 dní júla, vrátane troch vrážd v podaní Henricha Masára. Posledný prípad vraždy z 19. až 20. júla je v okrese Dunajská Streda pri obci Báč. Vo vode kanála gabčíkovského „mora“ našli telo ženy, usmrtenej bodnými ranami. Ivan Dujka si myslí, že na toto miesto ženu pravdepodobne priviezli už mŕtvu. Brutalita páchateľov v Trnavskom kraji stúpa, spolu s bratislavským krajom je najproblémovejší na Slovensku. Rastu brutality však možno len ťažko zabrániť či predísť. Podľa krajského policajného riaditeľa nemožno rátať v tomto roku s personálnym posilnením stavov polície. Zatiaľ sa hľadajú opatrenia vo vnútri polície, v rámci kompetencií teritoriálnych riaditeľov a vedúcich oddelení. Od 1. januára nasledujúceho roku bude znova jednotné velenie policajných zložiek, ktoré však podľa Dujku samé o sebe nepomôže zvýšiť stavy policajtov. „Pracujeme na reorganizácii, nadriadených žiadame o zvýšenie stavov policajtov v našom kraji v súvislosti s príchodom automobilky Peugeot, ktorej existencia prinesie podstatne väčší pohyb osôb, aj kriminálne zameraných. Záleží len na tom, ako na naše návrhy zareaguje vláda,“ dodáva Ivan Dujka.
Ondrej KOLLÁR