Nie metrák! Skapali tony rýb
júla nález vodákov splavujúcich Váh z predchádzajúceho dňa. Prvé informácie naznačovali ďalšiu ekologickú katastrofu, podobnú tej, ktorá sa stala niekoľko dní predtým na Hrone. „Prvú informáciu o uhynutých rybách 10 kilometrov nad Novým Mestom nad Váhom,“ povedal nám vtedy havarijný technik Povodia Váhu v Piešťanoch Peter Zemánek, „sme dostali 19.júla popoludní z redakcie Markízy. Hneď sme šli do terénu, ale v uvedenej lokalite mŕtve ryby neboli. Až jeden z vodákov, ktorí splavovali Váh, nás na druhý deň upozornil, že videl mŕtve ryby pri Považanoch nad Váhom. Niektoré ešte plávali tesne pri brehu, dali sa chytiť do ruky, čo je nenormálny stav. Urobili sme inšpekčnú plavbu až k Trenčínu. Nepodarilo sa nám zistiť znečisťovateľa, neobjavili sme ani skutočnú príčinu hromadného uhynutia. Do 22. júla sme vyzbierali s pomocou rybárov medzi Novým Mestom nad Váhom a Piešťanmi takmer 80 kilogramov rýb. Zatiaľ zostáva skutočná príčina hynutia záhadou.“
Predseda miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Piešťanoch Ján Pazdera prišiel až 28. júla o 11. hodine dopoludnia osobne oznámiť na obvodné oddelenie piešťanskej polície, že neznámy páchateľ od 19. do 21. júla znečistil tok Váhu, následkom čoho uhynulo veľké množstvo rôznych druhov rýb, ktoré odvážali na 10 nákladných autách Avia. Odhadom mohlo ísť o 10 až 20 ton mŕtvych rýb. Miestna organizácia rybárov v Piešťanoch odhaduje škody vo svojich revíroch na viac ako milión korún. Na udané miesto nálezu, na brehu ostrova Lido, pri mestskej časti Bodona, našla polícia 28. júla o 15. hodine už len dvoch pracovníkov Povodia Váhu Piešťany, ktorí zakopávali posledné uhynuté ryby do štrkovej jamy. Polícia má informáciu, že medzi uhynutými kusmi bolo aj množstvo ušľachtilých druhov - karasy, mreny i sumce, celkovo najmenej šesť druhov. Privolaní experti kriminálnej služby z Bratislavy odišli bez konkrétnych poznatkov. Obvodné oddelenie polície dalo odobrať vzorky vody a privolalo veterinárnu lekárku MvDr. Čentešovú na odber vzoriek mŕtvych rýb. Vzorky vody aj živočíchov hneď poslali na rozbor do Štátneho veterinárneho ústavu v Bratislave. Vo veci začal vyšetrovateľ OR Justičnej polície v Piešťanoch 28. júla trestné stíhanie pre trestný čin ohrozenia životného prostredia. Polícia ekologickú katastrofu ďalej prešetruje.
Nám sa podarilo zistiť, že od 19. až do 28. júla obvodné oddelenie polície v Piešťanoch, ani iný policajný orgán, o tejto katastrofe žiadnu informáciu nedostal. Pracovníci, ktorí 28. júla popoludní zahrabávali skapané ryby do štrku udávali, že Povodie Váhu postavilo pri brehoch ponornú stenu, z ktorej mŕtve ryby 6 až 8 dní vyťahovali, vyhadzovali na korbu Avie a odvážali údajne do kafilérie v Trenčíne. V Trenčíne však žiadna kafiléria nie je. Najbližšia je v Žiline a v Nitre. O katastrofe od prvých dní vedel však aj predseda piešťanských rybárov Ján Pazdera. Na políciu prišiel až po viac ako týždni v pondelok, keď už boli jedovaté vody Váhu dávno preč a experti bratislavskej kriminálky museli odísť naprázdno. „Je len logické, že prvé informácie o katastrofe mali smerovať na políciu. Vyzerá to, akoby správca toku chcel utajiť skutočnú príčinu znečistenia a úplný rozsah ekologickej havárie, alebo nebodaj vlastné pochybenie. Aj to, ako a kde sa desiatok ton skapaných rýb zbavuje,“ uviedol nám zdroj, ktorý nech byť menovaný.
S riaditeľom územného závodu Povodia Váhu v Piešťanoch Ing. Milanom Košťálom sme v piatok minulý týždeň, keď sme sa o katastrofe dozvedeli, hovorili iba telefonicky. Trval na tom, že po zlej skúsenosti s istou televíziou nám poskytne informácie o celom prípade len pri osobnej návšteve, čo sme do uzávierky vydania nemohli stihnúť. Rozhovor s Ing. Milanom Košťálom prinesieme o týždeň. Dva dni po oznámení katastrofy odišiel predseda piešťanských rybárov Ján Pazdera na dovolenku na Moravu. Vráti sa údajne až dnes.
Ondrej KOLLÁR