Lekári obvinenia popierajú
Bezdomovca si pohadzovali po oddeleniach kým neumrel
strany lekárov Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Trnave sa v súčasnosti zaoberajú trnavskí policajti, ktorý od piatku 17. októbra vedú voči nim trestné stíhanie pre trestný čin ublíženia na zdraví. V ten deň totiž na oddelení traumatológie zomrel 61-ročný bezdomovec Cyril Karaba, ktorého podľa vyjadrenia Mestskej polície v Trnave (MsP) už v pondelok 13. októbra odmietli hospitalizovať, pretože to nebolo potrebné.
Cyrila Karabu našli mestskí policajti ležať na zemi v pondelok ráno. Mal problémy vstať, pretože obe nohy mal opuchnuté. Naložili ho do sanitky, ktorá ho previezla do nemocnice, kde bol, podľa slov polície, s nevôľou ošetrený a prepustený. Podľa vyjadrenia zástupcu náčelníka Mestskej polície Trnava Mgr. Ivana Ranušu ho hliadka MsP našla na druhý deň ležať pred oddelením hematológie. Cyril Karaba policajtom povedal, že po ošetrení sa nedokázal postaviť na nohy a na miesto kde ho našli sa z traumatologického oddelenia doplazil. Hliadka Mestskej polície zabezpečila menovanému vozík a chodila s ním po rôznych oddeleniach, kde ho odmietli vyšetriť preto, lebo nemal vypísaný sprievodný list na odborné vyšetrenie od obvodného lekára. Hliadka teda previezla Cyrila Karabu na oddelenie chirurgie, kde jej službukonajúci lekár povedal, aby bezdomovec počkal na chodbe. Policajti ho teda posadili na lavičku a o svojej anabáze po nemocničných oddeleniach informovali pracovníčku Mestského úradu v Trnave, referátu sociálnych služieb. Tá, keď na druhý deň zisťovala, ako bol ošetrený, zistila, že stále sedí v čakárni pred ambulanciou. Preto informovala námestníčku riaditeľa FNsP Trnava, ktorá zabezpečila ošetrenie chirurgom a kožným lekárom so záverom, že zdravotný stav Cyrila Karabu nevyžaduje hospitalizáciu. Preto bol Cyril Karaba hliadkou MsP v spolupráci s referátom sociálnych služieb Mestského úradu v Trnave prevezený do ubytovne pre bezdomovcov.
O deň neskôr 16. októbra o 10.30 hodine bola k nemu privolaná Rýchla zdravotná pomoc, ktorá ho previezla do FNsP Trnava. Po ošetrení na traumatológii, kde zistili, že je dehydrovaný, zanedbaný a má kvantitatívnu a kvalitatívnu poruchu vedomia a metabolický rozvrat - hypotenziu. To však nebolo dôvodom na hospitalizáciu na traumatologickom oddelení FNsP Trnava a preto bol následne odoslaný na internú ambulanciu. Hoci bol na traumatológiu privezený okolo 11. hodiny, na internom oddelení bol ošetrený až o 17.30 hodine a následne prevezený na traumatologické oddelenie, kde napriek zahájenej liečbe službukonajúci lekár o 6. hodine nasledujúceho dňa konštatoval smrť bezdomovca. Jej príčinu určí až nariadená súdna pitva.
Nie je to prvý prípad, keď lekári údajne odmietli ošetriť bezdomovca a ten neskôr zomrel. Takýto prípad nahlásili mestskí policajti už začiatkom roka. V piatok 3. januára ráno ležal bezdomovec Zoltán Jašík na kartónovom papieri vo foyeri DK Tirnavia na Trojičnom námestí. Hliadka MsP ho len s námahou prebrala. Bol povyzliekaný, opuchnutý a pretože bola mrazivá noc, policajti privolali sanitku RZP. Hoci mali mestskí policajti podozrenie, že bezdomovec môže byť podchladený, lekárka RZP bezdomovca na mieste nevyšetrila a ani nezabezpečila jeho prevoz na vyšetrenie do nemocnice. „Ani sa nehnevajte, nemáme ho prečo zobrať,“ znelo vraj odôvodnenie zdravotného personálu sanitky RZP. Bezdomovec po čase precitol, vstal a odišiel do ulíc mesta. O niekoľko hodín boli mestskí policajti k bezdomovcovi privolaní opäť. Tentoraz ležal pri záchodoch v DK Tirnavia. Bol silne pod vplyvom alkoholu. Preto ho odviezli na záchytku, kde personál zistil, že je mŕtvy. Smrť skonštatoval aj privolaný lekár RZP. Mestskí policajti boli presvedčení, že sa úmrtiu dalo zabrániť, keby bezdomovec to ráno strávil pod dozorom lekárov. Týmto prípadom sa zaoberal aj vyšetrovateľ OÚ JP Trnava. „Vyšetrovanie bolo zastavené, pretože súdna pitva preukázala ako príčinu smrti rozsiahly infarkt. Preverovaním sa potvrdili výpovede personálu sanitky RZP, že bezdomovec odmietal vyšetrenie a keďže na ňom neboli zjavné žiadne stopy po zranení, nezobrali ho na vyšetrenie do nemocnice. Údajne sa mal v ich prítomnosti aj postaviť na nohy. Tvrdenie hliadky MsP sa nepotvrdilo,“ informoval nás Anton Kurinec z OÚ JP Trnava. Ako dodal, súdni znalci počas pitvy zistili, že infarkt mohol nastať hocikedy, pretože Zoltán Jašík už dlhší čas trpel na kôrnatenie ciev a aj keby bol prevezený a bola mu poskytnutá starostlivosť, infarkt takého rozsahu bol neodvratný.
Vráťne sa však k prípadu zo 17. októbra. Podľa ministra zdravotníctva SR Rudolfa Zajaca si trnavská nemocnica užije niekoľko ministerských zásahov, pretože lekár môže odmietnuť pacienta, len ak sa chce dopustiť trestného činu. Ministerstvo zdravotníctva bude rázne vyšetrovať prípad trnavského bezdomovca, ktorý zomrel po tom, čo ho mali odmietnuť ošetriť v miestnej nemocnici. Ministerstvo bude preverovať, ako mohol bezdomovec vo vážnom stave tri dni nedostať potrebnú zdravotnú starostlivosť. Zajac zdôraznil, že aj bezdomovec má zdravotné poistenie, za neho platí poistné štát. Trnavskí lekári však tvrdia, že sa o bezdomovca sa postarali a protestujú proti informáciám o údajnom neposkytnutí zdravotníckej starostlivosti Cyrilovi Karabovi. Vo svojom vyhlásení si však interní lekári a traumatológovia rozporujú. Kým internisti tvrdia, že pacienta prijali už v pondelok 13. októbra podchladeného a hygienicky zanedbaného a po potrebných vyšetreniach ho vzhľadom na výrazné podchladenie odoslali na hospitalizáciu na traumatologickú kliniku, prečo Cyrila Karabu nehospitalizovali a po podaní infúzií sa ho zbavili tým, že ho naložili do sanitky a poslali do útulku pre bezdomovcov. Pritom podľa slov Pavla Tomašoviča, hovorcu MsÚ v Trnave vedia, že postup pri ubytovaní bezdomovcov v útulku je iný. „Najskôr mali oboznámiť sociálnu pracovníčku MsÚ, že majú bezdomovca, ktorého chcú umiestniť v útulku. Tak spravili až v stredu. Vo večerných hodinách je v útulku len strážnik, ktorý nemá v právomoci prijímať nových obyvateľov bez súhlasu zodpovedných pracovníčok. Ubytovňa slúži len na prespanie a od októbra sú jej kapacita naplnená. Novoprijatému bezdomovcovi treba pripraviť posteľ, zabezpečiť teplú stravu, oblečenie. V tú noc by nemal kde prespať.“ Ako dodal, neobviňuje lekárov, skôr nedostatočný systém.
Na zlyhanie systému sa odvolávajú aj lekári nemocnice. Prípad v súčasnosti preveruje polícia a ak dospeje k záveru podozrenia zo zanedbania povinností, podstúpia prípad vyšetrovateľovi.