Ako je to s trnavským ‘omylom’ o vlastnom hospici? **2xfoto1.strTHE
Piešťany vysvetľujú, chcú rokovať
sme informovali o zámere trnavského Občianskeho zduženia Centrum pomoci a vzdelávania (CPV) zriadiť v trnavskej Fakultnej nemocnici hospicové zariadenie. Podľa informácií členov hospicovej komisie CPV má myšlienka podporu trnavského magistrátu. S MsÚ v Trnave však už dávnejšie komunikovalo o podpore mesta pri zriadení hospicového zariadenia aj Občianske združenie Hospic Matky Božej z Piešťan. Pri poslednom rokovaní, napriek predchádzajúcemu prísľubu primátora Štefana Bošnáka, už aktivisti hospicu z Piešťan neuspeli. „Najviac bolí, že iniciatíva niekoľkých ľudí strhla aj niektorých podporovateľov z Trnavy a okolia, ktorí prejavovali pôvodné nadšenie pre projekt piešťanského Hospicu Matky Božej.Hospic je však všade zariadenie regionálneho charekteru a teda bude slúžiť aj obyvateľom celého trnavského regiónu, vrátane krajského mesta,“ hovorí riaditeľka Občianskeho združenia Hospic Matky Božej v Piešťanoch.
„Pre piešťanský hospic posvätil základný kameň Sv. Otec Ján Pavol II. v Petržalke pri poslednej návšteve Slovenska. Do troch rokov začneme s prestavbou bývalého kultúrneho domu, tak ako sa zaväzujeme v kúpnej zmluve medzi Mestom Piešťany a naším združením. Prevod ‘odklepli’ takmer jednohlasne poslanci piešťanského mestského zastupiteľstva za symbolickú
jednu korunu pri svojom poslednom zasadnutí v piatok 17.októbra.“
Trnavský hospic má byť na poschodí chirurgie. Podľa našich informácií má nový trakt fungovať ako štandardné paliatívne oddelenie. Aj Trnavčania by mali vedieť, že na priestory v ekonomickom prenájme v štátnom zdravotníckom zariadení, v jeho organickom systéme, nevyčlení žiadny Európsky fond ani halier z reálnej obavy, že sa poskytnutá podpora ‘rozpustí’ v ostatných činnostiach štátneho zariadenia. O tom, že v Trnave hospic nebude, je presvedčená i aktivistka OZ Hospic Matky Božej PhDr. Patricia Porubčanová, PhD., ktorá je zároveň poverená vedením paliatívneho oddelenia Fakulty zdravotníctva Trnavskej univerzity vo Fakultnej nemocnici v Trnave. „Potrvá najmenej rok, kým sa všetko vyjasní, kým aj mesto Trnava uzná, že cesta k vlastnému hospicu nie je pravá, ale dovtedy dezorientujú ľudí. Dohodli sme sa, že budeme spolupracovať aj s CPV, povieme si základné veci o sebe, vysvetlíme zásadné legislatívne pozície, o ktorých trnavskí aktivisti mesto buď neinformovali, alebo o nich ani nevedia, nemajú ich naštudované, nechápu ich. My sme však pri tvorbe tejto legislatívy stáli od samého začiatku už pred niekoľkými rokmi. Ideálne by bolo, keby sme spojili svoje sily a sústredili sa na vybudovanie jedného hospicu. Hospic Matky Božej v Piešťanoch je členom predsedníctva a jedným zo zakladajúcich členov Asociácie hospicovej a paliatívnej starostlivosti SR, zúčastňuje sa na rokovaniach od samých začiatkov. Preto má všetky potrebné informácie z prvej ruky,“ tvrdí výkonná riaditeľka OZ Hospic Matky Božej v Piešťanoch Alena Ferančíková.
O horúcej téme sme v polovici tohto roka hovorili s riaditeľom Fakultnej nemocnice v Trnave MUDr. Rynaldom Šimanským. „Zriaďujeme paliatívne lôžka v systéme štátnej zdravotníckej starostlivosti, ktoré v našom regióne chýbali. Je predpoklad, že tam budú získavať vedomosti a prax aj študenti Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity, budúci profesionálni manažéri dobrovoľníckej starostlivosti. Ale hospic je o niečom úplne inom, a vo fakultnej nemocnici nebude,“ odpovedal vtedy na otvorenú otázku MUDr. Rynaldo Šimanský.
„Hospic je samostatné zdravotnícke zariadenie, určené na poskytovanie starostlivosti zomierajúcim klientom. Optimálny počet lôžok je 25. Oddelenie paliatívnej starostlivosti je organizačná súčasť už existujúceho zdravotníckeho zariadenia. Optimálny počet lôžok je 10 až 20. Sieť pracovísk paliatívnej a hospicovej starostlivosti určuje Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie na 100 tisíc obyvateľov sa odporúča zriadiť minimálne 3 až 5 lôžok v ústavnej starostlivosti. Odborníci MZ odporúčajú 10 lôžok na 100 tisíc obyvateľov. Preto na počet obyvateľov SR treba zriadiť 550 lôžok poskytujúcich starostlivosť v paliatívnych oddeleniach nemocníc alebo v hospicoch. Odporúča sa z uvedeného počtu polovicu lôžok vyčleniť pre paliatívu a polovicu v hospicoch. Na Trnavský samosprávny kraj (TSK) pripadá 55 lôžok spolu, paliatívnych alebo hospicových. Keďže TSK pokrýva územie od hraníc s Maďarskom cez Záhorie až po hranice s ČR je nemysliteľné, aby sa koncentrácia hospicov sústredila iba na malé územie trnavského regiónu. Okrem iného bola MZ prijatá zásada, podľa ktorej, ak v jednom meste bude paliatívne oddelenie, nebude tam aj hospic a naopak. A paliatívne oddelenie v trnavskej nemocnici bude ako pracovisko Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity,“ uvádza fakty o (ne)možnosti hospicu v Trnave Alena Ferančíková.
Ondrej KOLLÁR
FOTO: 1.str. THE42 HOSPIC
+Členky OZ Hospic Matky Božej: (sprava) PhDr. Patrícia Porubčanová, PhD, Miroslava Czazsková, Miroslava Skaličanová, Zuzana Strýčková - na stáži v Hospici sv. Jozefa v Rajhrade v Brne.
+Pri klientke Hospicu Matky Božej je Ing. Martin Hornák z Piešťan, jeden z prvých dobrovoľníkov piešťanského hospicu s ošetrovateľským preukazom.
Foto: - vd -
------------------rámček------------
Ministerstvo zdravotníctva SR dňa 9.5.2003 rozhodlo o zaradení piešťanského Hospicu Matky Božej s 24 lôžkami do siete zdravotníckych zariadení. Ministerstvo určilo vytvoriť 55 hospicových a paliatívnych lôžok v Trnavskom samosprávnom kraji. 12 paliatívnych lôžok plánuje Fakultná nemocnica v Trnave, 24 lôžok už patrí piešťanskému hospicu, niekoľko lôžok pripadne novému zariadeniu v Trsticiach v Galantskom okrese .
Hospic Matky Božej v Piešťanoch oslovil v rámci dlhodobého prieskumu primátorov a starostov 184 miest a obcí v troch krajoch s celkovým počtom
374 663 obyvateľov. K využívaniu lôžkového hospicu v Piešťanoch odpovedali kladne mestá a obce v mene 249 073 obyvateľov, čo predstavuje takmer 70 percentný záujem.Predpokladaný príspevok obcí a miest, zapojených do piešťanského projektu, nebude vyšší ako 50 korún na jedného ich obyvateľa. -kol-
-------------------