Nezabúdajú na dávny sľub predkov
rnavskej sa v nedeľu predpoludním pohla z farského chrámu sv. Mikuláša v Trnave na Trojičné námestie. Presne tak, ako 21. novembra 1710, keď všetci obyvatelia mesta prišli prosiť o odvrátenie morovej pohromy.
Už tri storočia sa v Trnave vždy v novembri koná deväťdňová novéna, ktorá je poďakovaním Panne Márii Trnavskej za držanie ochrannej ruky nad mestom.
Novéna nie je len cirkevnou záležitosťou, jej základ položil magistrát Trnavy 20. novembra 1710. Vtedy sa mešťania v zúfalstve rozhodli spísať prosbu k Panne Márii, v ktorej žiadali o odvrátenie moru, keď hrozilo vymretie mesta. V závere písomnej žiadosti sa zaviazali uctievať Pannu Máriu vždy 21. novembra s tým, že sľub platí aj pre budúce generácie.
Trnavčania na sľub predkov nezabúdajú. Súčasťou novény je každý deň päť svätých omší a večerné kázne na vopred stanovené témy. Tohtoročná novéna vyvrcholí v piatok o 18. hodine svätou omšou arcibiskupa Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy Jána Sokola.
Uctievaný obraz Panny Márie Trnavskej je považovaný za zázračný, čo potvrdil v roku 1708 listom aj ostrihomský arcibiskup a kardinál Kristián August. V septembri tohto roku bol prenesený dočasne do Katerdrály sv. Jána Krstiteľa, kde bol v bezprostrednej blízkosti pápeža Jána Pavla II.
Sprievodným podujatím novény je každoročne aj výstava kníh z produkcie katolíckych vydavateľstiev, ktorá je denne otvorená v priestoroch Domu hudby Mikuláša Schneidera Trnavského. Tohtoročnej výstave dominuje prvá kniha o septembrovej návšteve hlavy katolíckej cirkvi na Slovensku Verní Kristovi, verní Cirkvi z pera poľského autora Gregorza Galazku a najnovšie vydanie známej knižočky Hadriána Radvániho Panna Mária Trnavská. K tej pridáva Spolok svätého Vojtecha aj zaujímavý darček - jednolistový nástenný kalendár s fotografiou Jána Pavla II. práve pri obraze Panny Márie Trnavskej. Autorom exkluzívnej fotografie je primátor Trnavy Štefan Bošnák.
- mach -