TIT Program práce pre nezamestnaných sa rozbieha
PODTIT Nie všetci ľudia bez práce majú záujem zapojiť sa a získať viac peňazí
h a nezamestnaných s nízkou motiváciou, odkázaných na dávky v hmotnej núdzi umožňuje získať každému nezamestnanému k priznaným dávkam ďalších tisíc korún, ak sa zapojí do prác, ktoré realizujú obecné úrady a neziskové organizácie. Po dobu nasledujúcich piatich mesiacov nebude o.i. musieť chodiť na úrad práce každý týždeň , ale raz za tridsať dní, pričom odpracuje pre potreby zamestnávateľa najmenej desať hodín v týždni. Uchádzači o prácu, ktorí nepoberajú sociálne dávky, síce nárok na tisíc korún nemajú, ale rovnako im stačí hlásiť sa iba raz do mesiaca.
V uplynulom týždni bolo podľa informácií Jany Marčanovej, poverenej na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Trnave vedením odboru služieb zamestnanosti, takto zaradených spolu 511 uchádzačov na práce v obciach a deväť pre potreby mimovládnych organizácií. Úrad uzatvoril zmluvy aj s rádom sv. Uršule, ktorý má záujem pracovať s 25 a Nadáciou Maruška, kde sa pri verejnopropešných prácach v uliciach Trnavy uplatní až 400 ľudí. Trnavské noviny zisťovali, aká bola situácia v niektorých obciach.
V Cíferi je do menších obecných služieb podľa slov pracovníčky obecného úradu Denisy Dobšovičovej zapojených dvadsať nezamestnaných. Sú rozdelení do dvoch skupín, pre každú sú podľa potrieb pripravené práce na stavebných úpravách. „Najskôr potrebujeme rozobrať starú práčovňu, na jar prídu na rad práce na cestách, úpravy verejných priestranstiev a podobne.“ Okrem prijatých dvadsiatich pracovníkov je pripravených ďalších päť náhradníkov, ktorí môžu nastúpiť v ktorýkoľvek termín.
Opačná situácia je v Naháči. V obci so 440 obyvateľmi majú evidovaných osemnásť nezamestnaných, poberajúcich sociálne dávky, ale, ako sme zistili na obecnom úrade, ani jeden z nich sa nezastavil, aby nahlásil svoje meno do zoznamu záujemcov o prácu. To, že sa v každej dedine nájde vždy taká, ktorú treba robiť a je málo ľudí, netreba presviedčať. Naháčanom sa k zvýšeniu príjmu o tisíc korún akosi rozhýbať zatiaľ nechce.
Na Dobrej Vode počítajú stým, že desaťčlenná skupina nezamestnaných dá v priebehu nasledujúcich piatich mesiacov, na ktoré má obec podpísaný „kontrakt“ s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Trnave, do poriadku potok, postarajú sa o údržbu miestnych kultúrnych piatok a pomôžu pri stavebných úpravách. Ako uviedla pracovníčka obecného úradu Gabriela Grebečiová, obec sa uspokojí aj s takto početnou pracovnou skupinou, ale predpokladali, že sa prihlásia viacerí.
V Šterusoch asi tiež nemôžu priveľmi spoliehať na výkon menších obecných prác dlhodobo nezamestnanými. Z vyše tridsiatky ľudí bez práce kritériá spĺňajú zatiaľ dvaja, o ktorých nevedia, či prejavia záujem.
Michal Čapkovič, ktorý je koordinátorom týchto prác v Kátlovciach konštatoval, že obecný úrad predpokladal, že o túto formu zamestnania bude mať záujem viac ako devätnásť prihlásených nezamestnaných. „Počítali sme tak s tridsiatimi, v obci je evidovaná rovná päťdesiatka ľudí bez práce“, povedal pre Trnavské noviny. V nasledujúcich piatich mesiacoch budú čistiť kanály a verejné priestranstvá, robiť výkopové práca na kanalizácii a terénne úpravy okolo dvoch nových bytových domov.
Dáša Ondrušková