Nájomné byty budú,
poradovník nebude
PODTIT Kto má v Trnave záujem o nájomný byt , musí spĺňať špecifické kritériá
v stagnovala v Trnave bytová výstavba, rozhodol sa mestský úrad zrušiť dovtedy populárny poradovník na obecné , tzv. štátne byty. Stratil svoje opodstatnenie, dlhému radu čakateľov na bývanie (zostalo v poslednom štádiu okolo tisíc mien) nebolo jednoducho čo prideľovať.
Rokmi sa zmenila zásada, kto má niesť bremeno a byť najviac zainteresovaný na bývaní občanov. Od mesta odkúpilo dovtedy štátne, byty viac ako osemdesiat percent dovtedajších nájomníkov. Štát už byty zadarmo nerozdáva.
V súčasnosti mesto Trnava ohlásilo v súvislosti s príchodom automobilky výstavbu okolo dvesto nájomných bytov. Vyrásť by mali v priebehu nasledujúcich dvoch rokov. Vynára sa tak otázka, ako bude mesto vyberať nájomníkov a či neuvažuje o obnovení poradovníka na byty. Veď mnohé mestá na Slovensku nikdy k zrušeniu neprikročili.
Po odpoveď Trnavské noviny zašli na Mestský úrad, k dlhodobo vyčlenenému členovi mestskej rady Ľudovítovi Daučovi, ktorý má v agende aj bytové otázky.
Obnoví mestský úrad poradovník na nájomné byty?
Nie. Neuvažujeme o tom. Mesto prijalo iné zásady prideľovania bytov, podľa ktorých sa riadi pri určovaní nájomníkov do bytových jednotiek, ktoré má v správe.
Znamená to, že ani na dvesto bytov, ktoré postupne vyrastú na Františkánskej ulici, na Clementisovej na Družbe a podľa všetkého aj na Prednádraží, nebude existovať poradovník, do ktorého by sa záujemcovia mohli zapísať?
Každý, kto prejaví záujem byť v nájme v takomto byte, sa po podaní prihlášky dostane do databázy, ale bez určenia poradia. Musí zároveň spĺňať určité kritériá, ako napríklad výška príjmu rodiny a podobne. Dozvie sa ich, ak navštívi bytový referát na mestskom úrade na Trhovej ulici, pretože kritériá sa podľa spoluinvestora menia.
Treba však zároveň upozorniť, že úrad neberie prihlášky priebežne, teda vtedy, ak niekto zacíti potrebu si ju podať. Vždy iba v stanovenom termíne a na stanovený objekt.
Ako vyberáte u konkrétnych nájomníkov?
Losovaním, pretože je objektívne a eliminuje podozrenie z rôznych tlakov na bytový referát. Prebieha to tak, že každý záujemca z databázy má v osudí svoj lístok, pričom určený prvý záujemca vylosuje jeden lístok a vylosovaný šťastlivec potom vytiahne z osudia meno ďalšieho nového nájomníka, a tak až do vyčerpania počtu všetkých bytov. V prípade, že po čase niekto byt uvoľní, losuje sa ďalej z ostatných záujemcov.
Keď sa teda v súčasnosti nedá podať žiadosť na nové byty v spomínaných lokalitách, akú má možnosť Trnavčan, ak potrebuje bývať a nemá na kúpu bytu?
Mesto disponuje bytmi pre mladé rodiny na Veternej ulici, kde sa priebežne nájomcovia menia, rovnako aj určitým počtom tzv. sociálnych bytov. Pre obe kategórie sú dané špecifické požiadavky. Rovnako prideľujeme bývanie v malometrážnych bytoch na Družne a bývanie v troch mestských ubytovniach na Kollárovej ulici a na Coburgovej 24 a 27.
Dáša Ondrušková