Centrum mesta nezmĺkne
Reprodukovaná hudba s novými pravidlami
e Trnavy, ktorí využívali verejné priestranstvo pre účely záhradného sedenia, budú musieť od tejto sezóny za zabranú plochu platiť. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo prijatím všeobecne záväzného nariadenia (VZN). Podľa primátora Štefana Bošnáka nejde o likvidačný krok, ktorým by sa malo zamedziť vytváraniu takýchto sedení. Dôvodom je to, že títo majitelia mali šesťročné „prázdniny“, čo by malo vykryť náklady so zriadením týchto terás. Taktiež oproti nim boli znevýhodnení podnikatelia z ostatných častí Trnavy, ktorí museli mestu za zabratie verejného priestranstva platiť.
Nie je to však jediná zmena, ktorá postihla majiteľov reštauračných zariadení v meste.
Podľa nového VZN sa zakazuje na letných terasách púšťať reprodukovanú hudbu, poprípade organizovať živé vystúpenia. K tomuto rozhodnutiu predstavitelia mesta dospeli na základe viacerých sťažností obyvateľov na hluk vo večerných hodinách.
Ako však uviedol primátor centrum i periféria by nemali ostať mŕtve. V diskusnej relácii v mestskej televízii ale povedal, že púšťanie reprodukovanej hudby či živá hudba zakázané nie sú. V tomto bode si však tvrdenie primátora a znenie VZN odporujú. Ako je to, spýtali sme sa hovorcu Pavla Tomašoviča.
„Ak bude mať niekto na letnej terase pustenú tlmenú reprodukovanú hudbu, ktorej hluk nepresiahne priestor terasy, nikto proti tomu nebude namietať. V minulosti sa však stávalo, že hudba z jednej terasy prekrikovala hudbu z vedľajšej a najviac na to doplácali zákazníci i obyvatelia domov, v blízkosti ktorých sa letné terasy nachádzajú. Znenie VZN je vlastne ochranou druhej strany.
Snahou mesta je mať živé centrum. Aj preto sa tu organizujú spoločenské a hudobné podujatia a rôzne akcie. Stávalo sa, že organizátori týchto podujatí doplácali na rušivý hluk vychádzajúci z terás. Aby sa skĺbilo organizovanie spomínaných podujatí s prípadným účinkovaním živej hudby na terasách a aby sa predišlo k možným konfliktom, mesto prijalo takéto znenie VZN. Púšťanie reprodukovanej hudby či živá hudba sa bude môcť zlegalizovať len na základe ohlasovacej povinnosti na mestskom úrade. Mesto súhlas dá, len sa v rámci ohlasovacej povinnosti upresnia podmienky, za akých je možné hudobnú produkciu vykonávať.“
V praxi to znamená, že ak sa chcú podnikatelia vyhnúť „naťahovaniu“ s mestskou políciou, či je hudba na terase hlučná, alebo nie, je lepšie si vybaviť povolenie od magistrátu. VZN je síce prísne, ale ide najmä o nás - občanov a návštevníkov centra.
Gabo Kopúnek