Záhada tajných chodieb ostáva nerozlúštená

Panstvo sa údajne preháňalo v podzemí na kočiaroch. Jeden z takýchto stredovekých tunelov možno viedol z Vrbového na Čachtický hrad.

Zarastený vchod do pivnice - bývalej ľadovne.Zarastený vchod do pivnice - bývalej ľadovne. (Zdroj: RASŤO PIOVARČI)

Panstvo sa údajne preháňalo v podzemí na kočiaroch. Tajnými chodbami sú vraj navzájom poprepájané nielen kaštiele a hrady, ale aj meštianske domy. Jeden z takýchto stredovekých tunelov možno viedol z Vrbového na Čachtický hrad.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neďaleko starého kaštieľa v Častkovciach je vchod do pivnice. Zarástol kríkmi a zasypala ho sutina. Prekĺzneme cez malý otvor a dostávame sa do priestrannej miestnosti. Kedysi tu častkovskí gazdovia prevádzkovali ľadovňu, kde skladovali počas leta mäso. Nízku teplotu udržiavali kusmi ľadov, ktorými sa zásobili zo zamrznutého potoka počas zimy.

SkryťVypnúť reklamu

Na pravej strane spozorujeme chodbu. Podobnú vidíme aj v priamom smere oproti vchodu. Už dávnejšie ju zavalila hlina. Pri predstave, že tadiaľto sa kedysi preháňali kočiare s panstvom, krútime hlavami. Znie to viac ako neuveriteľne.

chodba.jpg

Žili ľudia aj pod zemou?

Miro Borko z Mineralogického klubu Čachtice však dokazuje, že ústna tradícia má aj pravdivý základ. Pôvodný rozsiahly vstup totiž majitelia nahradili menším. „Určite neprešli na koňoch celú trasu, podzemie slúžilo ako úkryt, kde si schovali koče, na ktorých potom utiekli pred nebezpečenstvom. Povoz by touto časťou ľahko a bez problémov prekĺzol," hovorí.

Ďalší vchod v minulosti ľudia zamurovali. Pamätníci hovoria, že práve chodba nachádzajúca sa za tehlami slúžila počas druhej svetovej vojny ako úkryt a dočasná domácnosť pre židovských obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Prechádzame na koniec chodby, niekto pred nami už v týchto miestach kopal a hľadal jej pokračovanie za hromadou zeminy. Neznáme pivnice sú častým útočiskom a nájazdom amatérskych archeológov.

chodbz3.jpg

Každý z nich sa chce dopátrať k pravde. Ako to v skutočnosti je? Nachádza sa pod zemou spleť tajných priestorov? Rúško záhady sa však zatiaľ žiadnemu kopáčov nepodarilo odkryť. Klopeme na udupanú hlinu a počujeme, že vedľa sa musí nachádzať dutý priestor. Niečo tam určite bude!

„Z Vrbového až do Čachtíc šla jedna vetva podzemných chodieb. Dnes je väčšia časť z nich zapadaná, ale máme dôkazy, že existovali a v stredoveku ich ľudia aj využívali. Možno pôvod niektorých pivníc a chodieb môžeme hľadať už v praveku," upozorňuje Rasťo Janda z Mineralogického klubu Čachtice.

SkryťVypnúť reklamu

Chodby nachádzajúce sa niekoľko metrov pod zemou si ľudia dômyselne poprepájali akými líščími norami. Bola to úzka diera, cez ktorú jednoducho prekĺzli do ďalšej chodby.

Ako fungoval systém pivníc a chodieb

Existenciu pivníc a tajných chodieb nepopierajú ani odborníci. Stredoveký človek ich okrem uskladnenia potravín a vína, využíval aj v prípade ohrozenia. Prvé z nich vznikali už v 13. storočí, kedy sa našim územím prehnali Tatari. Neskôr sa zase spájajú s nájazdmi tureckých vojsk.

„Pod meštiackymi domami sa nachádza niekoľko pivníc pod sebou. V najhlbšej z nich by mohlo istý čas prežiť až štyristo ľudí. Vybudovali tu i studňu s pitnou vodou, ktorú bývalý majiteľ donedávna aj používal," doplňuje člen klubu Ján Juráček z Nového Mesta nad Váhom.

chodby4.jpg

Súčasťou každej z pivníc sú vetracie šachty, aby mali jej obyvatelia zabezpečený prívod vzduchu. Zaujímavosťou je, že ani dnes útrobách chodieb nebehajú žiadne myši a ani potkany.

Sú to iba legendy

Regionálny historik Patrik Kýška z Vrbového však považuje tajné chodby slúžiace ako jedna z možnosti pohybu ľudí pod zemou za výmysel. Hovorí, že sú to pôvodné vinárske pivnice, ktoré si budovali starí Vrbovčania. V celom okolí sa totiž od nepamäti pestovala vínna réva a dorábalo kvalitné víno.

Pre jeho uskladnenie si kopali vinári dlhé a hlboké pivnice ešte v 18. storočí. Pravdepodobne niekde tu sú počiatky vzniku legiend o tajných chodbách.

„Náš kraj zasiahla v devätnástom storočí vážna choroba viniča, ktorá zničila takmer celú oblasť. Vinice sa zachovali len v malom počte, následkom čoho sa prestali používať aj pivnice," vysvetľuje. Množstvo vinohradníkov sa z tejto rany už nikdy nespamätalo. Vo Vrbovom začali podnikať židovskí obchodníci, ktorí dovážali lacné víno z cudziny.

chodby5.jpg

To, že v prípade nekonečných podzemných chodieb ide skôr o legendy ako skutočne podložené fakty vysvetľuje Kýška aj tým, že technicky by bolo nemožné vytvoriť tunel dlhý až sedem kilometrov. To je približná vzdialenosť z Vrbového na hrad Čachtice vzdušnou čiarou.

Otázkou zostáva, čo robil stredoveký človek s takým množstvom hliny. Miro Borko si myslí, že časť z nej mohli nechať „odniesť riekou ako naplaveninu." Ľubomír Bosák sa históriou Vrbového a okolia zaoberá už dlhé roky dodáva, že v meste žilo množstvo hrnčiarov, ktorí mohli hlinu vykopanú pri budovaní pivníc požívať ako surovinu pre svoju výrobu.

Cesta sa pod tankami prevalila

Na jar roku 1963, keď sa vo Vrbovom topili snehy, odhalila zem časť skrytého tajomstva pod zemou. Školáci, ktorí šli ráno do školy, si všimli, že voda z kopca úzkym jarkom steká do malej štrbiny. Popoludní už zo zeme civela diera s priemerom asi jeden meter. V nej trčalo staré vodovodné potrubie. Asi meter pod ním sa prepadla zemina.

„Bolo tam vidieť murovanú klenbu pivnice. A pod ňou v hĺbke asi 4 metre ďalšiu. Priblížiť sme sa však báli, aby sme sa neprepadli," spomína Vrbovčan. Po chvíli sa železné potrubie, ktoré prišlo o hlinený podklad, prelomilo. Voda začala chodbou prúdiť do neďalekej starej krčmy.

„Cez okná sme pozorovali, ako v pivnici plávajú stoličky a stoly. Bola celá zatopená," doplňuje. V minulosti slúžila ako vináreň a jej majitelia využívali pivnicu ako sklad sudov s vínom.

Vrbovčania však tvrdia, že niektoré z týchto chodieb mali niekoľko stoviek metrov. Jedna z nich dokonca ústila v blízkosti Morovej kaplnky pri dnešnej záhradkárskej oblasti Vysoké sady.

Aj v auguste 1968, keď prechádzali vrbovskými ulicami a námestím ruské tanky, prepadávali sa práve do takýchto pivníc. Vojaci vyliezajúci z vozidiel sa nestačili čudovať. Podobná situácia bola i o tri roky neskôr, keď budovali v meste vodovod. Vtedy sa cez noc dokonca niekoľko domov prepadlo pod zem.

Skutočnosť býva iná

O podzemných chodbách sa dodnes vo Vrbovom a okolí hovorí ako o čomsi tajomnom. Každý z obyvateľov vie, že pod ulicami naozaj nejaké priestory existujú. Pamätníkov, ktorí sa ako deti vraj preháňali dlhočiznými pivnicami je málo a nechcú o svojich zážitkoch príliš hovoriť.

Nedávno odkryli časť takejto neznámej pivnice na záhrade rodinného domu. Od vchodu pokračoval asi päťdesiatmetrový tunel. Na jeho konci bola zosunutá hlinená klenba.

„Čo je ďalej, sme nezistili. Hovorí sa, že chodba má až tristo metrov a končí niekde v poli," hovorí Vrbovčan. A tak zatiaľ najviac preskúmanou pivnicou ostávajú súčasné vinárske priestory miestneho družstva známe ako družstevná pivnica.

Či bolo územie od Vrbového po Čachtice skutočne prepojené podzemnými priestormi doteraz nikto spoľahlivo nedokázal. Neexistujú žiadne zápisy ani mapy, okrem tej, ktorú podľa podkladov svojho prieskumu vytvorili členovia Mineralogického klubu.

Podzemné chodby má takmer každá obec

„Všeobecne existencia podzemných priestorov bola vždy zahalená mýtmi. Skutočnosť býva často prikrášľovaná podľa potreby a invencie ich interpretov," upozorňuje archeológ Jozef Urminský. Bez podrobného prieskumu tak vrbovské chodby svoje tajomstvo nikdy nevydajú.

Najčítanejšie na My Trnava

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 344
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 882
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 215
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 028
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 797
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 838
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 029
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 643
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 431
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 000
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 443
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 361
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 235
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Inšpirujte sa a nechajte sa unášať do sveta gastronomických pochúťok s našou druhou časťou najlepších tipov na jedlo a nápoje v našom meste.


Z miesta nehody.

Polícia v priebehu jedného dňa zaznamenala až päť nehôd.


Ilustračné foto.

Na trnavskej Kalvárii si ľudia budú môcť uctiť prinesený kríž podľa starého jeruzalemského zvyku.


SITA
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 029
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 643
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 431
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 000
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 443
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 361
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 235
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu